S&P Global Ratings pozytywnie o perspektywach dla polskich banków
„Biorąc pod uwagę poprawiające się warunki gospodarcze, spodziewamy się nieznacznego spadku liczby kredytów zagrożonych brakiem spłaty. Przewidujemy, że wskaźnik kredytów zagrożonych spadnie do 4,8% do 2025 roku, z 5,1% w 2023 roku” – czytamy w raporcie o polskim sektorze bankowym S&P Global Ratings dotyczącym Oceny Ryzyka Krajowego Sektora Bankowego dla Polski.
Poniższy wykres pokazuje, że obecnie poziom kredytów zagrożonych w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie.
Profile finansowania polskich banków odporne na wstrząsy
Zdaniem autorów raportu utrzymujące się wysokie stopy procentowe będą wspierać rentowność operacyjną sektora w 2024 i 2025 roku.
W ich opinii wraz z prawdopodobnymi obniżkami stóp procentowych, które rozpoczną się w 2025 roku rentowność sektora bankowego spadnie do poziomu około 10%;
„Nadal dostrzegamy wysokie zaangażowanie rządu poprzez państwową własność banków krajowych oraz historię interwencji, które uważamy za negatywne dla sektora” – piszą eksperci S&P Global Ratings.
Spodziewają się dalszych zmian w zarządach banków, które są kontrolowane przez państwo, ale nie przewidują znaczących zmian strategicznych w tych instytucjach.
Jak zauważają wprowadzenie nowych kryteriów w przedłużonych wakacjach kredytowych sprawi, że będą one mniej kosztowne dla banków niż wakacje kredytowe w 2022 roku.
„W ciągu ostatniej dekady warunki finansowania krajowego sektora bankowego uległy poprawie, zmniejszono również zależność od finansowania zewnętrznego. Oczekujemy, że zadłużenie zewnętrzne netto sektora bankowego utrzyma się poniżej 10% kredytów krajowych, w porównaniu z około 20% dekadę temu – uważamy, że m.in. dzięki temu profile finansowania banków są odporne na wstrząsy” – oceniają analitycy S&P Global Ratings.
Zgodnie z metodologią oceny ryzyka krajowego sektora bankowego (BICRA), S&P Global Ratings klasyfikuje polski sektor bankowy w grupie ‘4’.