Nowy zarząd PZU

Nowy zarząd PZU
Fot. stock.adobe.com / OlekAdobe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Nadzorcza Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) powołała w skład zarządu PZU S.A. Artura Olecha, powierzając mu funkcję prezesa zarządu pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF); do czasu uzyskania zgody powierzyła Olechowi pełnienie obowiązków prezesa zarządu w zakresie dopuszczalnym przez stosowne przepisy, podał ubezpieczyciel.

Ponadto RN powołała w skład zarządu jako członków zarządu: Bartosza Grześkowiaka, Elżbietę Häuser-Schöneich i Jana Zimowicza, podano w komunikacie.

Artur Olech od ponad 30 lat jest managerem związanym z branżą finansową i ubezpieczeniową. Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także studia na Wirtschaftsuniversität Wien. Uczestniczył w licznych szkoleniach dla najwyższej kadry zarządzającej, w tym Harvard Business School, Kellogg School of Management oraz Chicago GSB (Booth School of Business).

„Współtwórca fintechów. Ekspert w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi. Wieloletni prezes zarządu instytucji finansowych. Obecnie, od maja 2020 roku jest współzałożycielem i CEO Trasti – insurtecha i ubezpieczyciela cyfrowego stworzonego w JV z Triglav DD oraz Swiss Re. Związany z rynkiem ubezpieczeniowym m.in. zarówno w domenie prywatnej, jak i publicznej” – czytamy w komunikacie.

Wiele lat związany z Grupą Generali, przeszedł przez wszystkie szczeble kariery oraz różne obszary odpowiedzialności, rozpoczynając od stanowiska menedżera, poprzez dyrektora departamentu, członka zarządu, wiceprezesa, aż do otrzymania propozycji objęcia stanowiska prezesa Grupy w Polsce w 2010 r. W latach 2010-2014 pełnił funkcję lidera zarządu Grupy Generali w Polsce.

„W roku 2014 trafił do domeny publicznej i spółek z udziałem Skarbu Państwa. Zarząd Grupy Poczta Polska zaprosił go do współpracy, by wykorzystując doświadczenie i wiedzę fachową, stworzył i poprowadził Ubezpieczenia Pocztowe. W ciągu zaledwie 4 miesięcy od założenia i uzyskania licencji spółka życiowa Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie rozpoczęła działalność operacyjną. Równocześnie jego zespół przeprowadził reorganizację działalności spółki majątkowej – Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, zmieniając jej strukturę i modernizując w kierunku modelu biznesowego multibrandowego” – czytamy dalej.

W 2016 r. wraz z zespołem managerów założył swoją pierwszą spółkę na rynku fintech – hiPRO. Firma łączy procesy bankowe z ubezpieczeniowymi, optymalizując procesy finansowania składek ubezpieczeniowych poprzez integrację profesjonalnych instytucji pożyczkowych i banków z ekosystemami sprzedażowymi ubezpieczycieli i multiagentów, a także oferując narzędzia bezpośrednio indywidualnym agentom i klientom.

W 2020 r. założył w Polsce wraz z innymi managerami sektora bankowego i ubezpieczeniowego tzw. ubezpieczyciela cyfrowego – spółkę HPI GMA. Na bazie swobody świadczenia usług (Freedom of Service) i licencji Triglav spółka HPI GMA – działając pod marką Trasti – rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych, głównie przez kanały cyfrowe, wymieniono także.

Kariery pozostałych członków zarządu

Bartosz Grześkowiak od początku swojej kariery zawodowej związany z rynkiem ubezpieczeń w segmencie ubezpieczeń korporacyjnych – od 2005 r. w UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń przez kilka lat pełnił funkcje menadżerskie, aby ostatecznie w 2008 r. zająć stanowisko dyrektora departamentu sprzedaży (Kanał Brokerski).

Od 2011 r. zajmował stanowisko dyrektora zarządzającego w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta, gdzie odpowiadał za kierowanie Departamentem Ubezpieczeń Korporacyjnych i brał czynny udział w budowaniu i realizacji strategii firmy. W 2018 r. dołączył do Grupy MAK jako wiceprezes spółek: MAK ubezpieczenia, STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi oraz brokera reasekuracyjnego MAK Re. Następnie w maju 2019 r. objął funkcję prezesa zarządu MAK International. Posiada zdany egzamin brokerski (2018).

Elżbieta Häuser-Schöneich blisko trzydziestoletnie doświadczenie w budowaniu strategii, zarządzania, sprzedaży i marketingu, transformacji i cyfryzacji zdobywała w międzynarodowych instytucjach głównie z branży ubezpieczeniowej i telekomunikacyjnej. Współtwórczyni rynku ubezpieczeń „direct” w Polsce.

W latach 2002-2005 członek zarządu Link4 odpowiedzialna za rozwój biznesu, sprzedaż i marketing firmy. W latach 2005-2008 dyrektor marketingu i produktu Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie ING Nationale-Nederlanden. W latach 2008-2015 wiceprezes zarządu Aviva TUO, zarządzająca sprzedażą direct i marketingiem grupy. Członek rady nadzorczej Aviva TFI.

W latach 2015-2017 członek zarządu T-Mobile Polska odpowiedzialna za rynek klientów detalicznych. W latach 2019-2020 członek zarządu PZU SA oraz PZU Życie SA odpowiedzialna za strategię dystrybucji, zarządzanie sprzedażą na rynku klientów detalicznych, CRM oraz transformację cyfrową.

Jan Zimowicz to menedżer z blisko piętnastoletnim stażem w rolach członka zarządu lub na stanowiskach kierowniczych w czołowych towarzystwach ubezpieczeniowych oraz bankach należących do międzynarodowych grup kapitałowych, takich jak Aegon, Nationale-Nederlanden i Credit Agricole.

Specjalizuje się w obszarach zarządzania sprzedażą i marketingiem, rozwoju produktów ubezpieczeniowych, komunikacji wewnętrznej i PR. Ma liczne doświadczenia we wdrażaniu systemów IT, tworzeniu strategii oraz prowadzeniu procesów przejęć.

W pracy zawodowej łączy wszechstronną edukację i umiejętności z różnych branż: finansowej, technologicznej i konsultingowej zdobyte w czołowych globalnych organizacjach, wymieniono też w materiale.

Źródło: ISBnews