Ożywienie w Chinach pod znakiem zapytania

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Początek tygodnia na rynku walutowym upłynął dosyć spokojnie. Rano uwagę inwestorów przyciągnęły informacje na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej w Państwie Środka. Jak wynika z danych opublikowanych przez tamtejszy urząd statystyczny, we wrześniu wartość eksportu w Chinach wzrosła o 15.3% r/r, natomiast importu - o 7% r/r. Zdaniem ekonomistów, znaczący wzrost dynamiki eksportu daje nadzieję na osiągnięcie - stawianego przez władze za cel w tym roku - PKB na poziomie 7.5%.

Popołudnie zostało natomiast zdominowane przez wiadomości napływające zza Oceanu, gdzie kolejna sesja na Wall Street zakończyła się silną przeceną akcji. W ciągu ostatnich trzech dni, indeks S&P 500 spadł poniżej psychologicznej bariery 1900 pkt, osiągając najniższy poziom od maja b.r. Wiele wskazuje na to, że mimo poprawy koniunktury w Stanach Zjednoczonych, kluczowe znaczenie dla inwestorów  mają w dalszym ciągu informacje o pogarszającej się sytuacji w strefie euro oraz spowolnieniu chińskiej gospodarki. W efekcie, podczas poniedziałkowej sesji zwiększonym zainteresowaniem cieszyły się aktywa powszechnie uznawane za bezpieczne, w tym złoto oraz amerykańskie obligacje.

Po serii znacznie słabszych od prognozowanych danych docierających z Niemiec, istotne znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji będzie miała publikacja indeksu instytutu ZEW (prognoza 0.8 pkt). Uwagę inwestorów z Europy przyciągną również wiadomości o dynamice produkcji przemysłowej (prognoza -1.7% m/m) w strefie euro oraz inflacji CPI (prognoza 1.5% r/r) w Wielkiej Brytanii.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska