Stopy procentowe w Szwajcarii ponownie w górę i mogą dalej rosnąć

Stopy procentowe w Szwajcarii ponownie w górę i mogą dalej rosnąć
Fot. stock.adobe.com / polack
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podjął w czwartek decyzję o dalszym zaostrzaniu polityki pieniężnej, podnosząc stopę SNB do poziomu 1,75%, pisze Daniel Kostecki, główny analityk rynkowy w polskim oddziale CMC Markets.

Celem tej decyzji jest przeciwdziałanie rosnącej presji inflacyjnej, która ponownie wzrosła w perspektywie średnioterminowej. SNB podkreśla, że mogą być konieczne kolejne podwyżki stopy polityki w celu zapewnienia stabilności cen w dłuższej perspektywie.

Bank pozostaje również gotowy do interwencji na rynku walutowym, skupując obce waluty, aby utrzymać odpowiednie warunki monetarne.

Przyczyny spadku inflacji

Spadek inflacji w ostatnich miesiącach głównie wynikał z niższych cen importowanych dóbr, zwłaszcza ropy i gazu.

Mimo dzisiejszego (22.06.2023) podwyższenia stopy procentowej SNB, nowa prognoza inflacji wskazuje na umiarkowany wzrost średniorocznej inflacji na poziomie 2,2% w 2023 i 2024 roku oraz 2,1% w 2025 roku.

Jednak bez podwyżki stopy procentowej, prognoza ta byłaby jeszcze wyższa.

Wnioski z komunikatu Banku Szwajcarii

W pierwszym kwartale 2023 roku wzrost gospodarczy w krajach rozwiniętych był umiarkowany, a inflacja pozostaje nadal wysoka. Pomimo tego, prognozy wzrostu gospodarczego na świecie w nadchodzących kwartałach są powściągliwe, a inflacja prawdopodobnie pozostanie na wysokim poziomie. Jednak w perspektywie średnioterminowej oczekuje się powrotu inflacji do bardziej umiarkowanych poziomów dzięki bardziej restrykcyjnej polityce pieniężnej i spowolnieniu gospodarczemu.

W przypadku Szwajcarii, wzrost PKB w pierwszym kwartale 2023 roku był solidny, jednak oczekuje się umiarkowanego wzrostu przez resztę roku.

Osłabione zapotrzebowanie z zagranicy, utrata siły nabywczej z powodu inflacji i bardziej restrykcyjne warunki finansowe mają wpływ na prognozę wzrostu gospodarczego. Istnieje również ryzyko bardziej nasilonego spowolnienia gospodarczego za granicą.

Jak zareagował kurs franka szwajcarskiego?

Po decyzji Banku Szwajcarii złoty umocnił się do franka, a kurs franka spadł do 4,50 złotego. Oznacza to najniższy kurs wymiany od roku (czerwiec 2022 r.).

Od wrześniowego szczytu kurs franka spadł o 62 grosze, czyli ponad 12%. Dalsze interesujące miejsca dla kursu mogą znajdować się w rejonie 4,43 PLN.

Osłabienie szwajcarskiej waluty po decyzji SNB, przynajmniej w krótkim terminie, zdaje się być także widoczne na szerokim i globalnym rynku walutowym.

Daniel Kostecki,

Analityk Rynków Finansowych,
CMC Markets Polska
.

Informacje zawarte w niniejszym materiale mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią reklamy, oferty ani rekomendacji do zakupu lub sprzedaży produktów finansowych.

Źródło: BANK.pl