Branżowy Barometr EFL: w I kwartale firmy produkcyjne zaciągają hamulec inwestycyjny

Branżowy Barometr EFL: w I kwartale firmy produkcyjne zaciągają hamulec inwestycyjny
Fot. stock.adobe.com / suriyapong
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Hamulec inwestycyjny pozostaje zaciągnięty - tylko 1% firm produkcyjnych planuje wzrost inwestycji, a co dziesiąta ich spadek - wynika z badania EFL.

Barometr EFL dla branży produkcyjnej na I kwartał 2023:

Subindeks: 48,9 pkt. (+1,0 pkt. kw./kw.)

Inwestycje: 89 proc. przedsiębiorców nie spodziewa się zmian w inwestycjach

Sprzedaż: 10 proc. przedsiębiorców prognozuje zwiększenie sprzedaży; 13 proc. prognozujespadek sprzedaży

Płynność finansowa: 7 proc. przedsiębiorców prognozuje poprawę płynności finansowej; 16 proc. prognozuje pogorszenie płynności finansowej

Finansowanie zewnętrzne: 16 proc. przedsiębiorców prognozuje większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne; 8 proc. prognozuje mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

Czytaj także: Polacy mają już 79 mld zł przeterminowanych zobowiązań

Przedsiębiorcy obawiają się spadku sprzedaży

Subindeks Barometru EFL na I kwartał 2023 roku dla branży produkcyjnej był najwyższy od roku (w I kwartale 2022 roku wyniósł 49,9 pkt) i odnotował wartość 48,9 pkt., o 1,9 pkt. więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

– Pierwszy tegoroczny pomiar to pierwsza od roku pozytywna wiadomość dla sektora produkcyjnego. Widzimy wzrost subindeksu branżowego, podczas gdy we wcześniejszych trzech pomiarach mieliśmy do czynienia ze spadkami lub sytuacją bez zmian. Ale to na razie tyle, jeśli chodzi o dobre informacje.

Skłonność przedsiębiorców do większych inwestycji, która świadczy o lepszych perspektywach, jest niemal zerowa, a więcej producentów obawia się spadku sprzedaży niż jej wzrostu. Wysoka inflacja, w największym stopniu i tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna w nieco mniejszym, bardzo mocno wpływają na negatywne nastroje producentów i obawy co do przyszłości – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Inflacja groźniejsza niż wojna

Niemal połowa firm produkcyjnych (46%) obawia się, że w kontekście rosnącej inflacji kondycja ich biznesu w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy pogorszy się. Choć jest to bardzo wysoki wynik, to i tak pozostaje jednym z niższych na tle pozostałych branż objętych badaniem. Dla przykładu w HoReCa 59% zapytanych obawia się inflacji, a w handlu 53%.  Co trzecia firma produkcyjna uważa, że inflacja będzie neutralna dla jej biznesu, a 15% nie potrafi przewidzieć tego, co się wydarzy.

Mniej niż inflacji, producenci obawiają się wojny. Na negatywny wpływ konfliktu toczącego się za naszą wschodnią granicą na ich działalność wskazuje 29% zapytanych. Ponad połowa przedsiębiorstw (57%) uważa, że sytuacja w najbliższych miesiącach pozostanie bez zmian.

Czytaj także: Kraje strefy euro lepiej radzą sobie z inflacją

W inwestycjach bez zmian

W I kwartale br. zdecydowana większość producentów (89%) planuje podobny poziom inwestycji co w poprzednich miesiącach, a tylko 1% spodziewa je zwiększyć. Niestety co dziesiąta firma obawia się mniejszego poziomu inwestycji.

Nieco lepiej wyglądają prognozy dotyczące sprzedaży. 10% zapytanych liczy na jej wzrost – to najwyższy wskaźnik wśród badanych branż. 75% spodziewa się podobnego poziomu zamówień co w poprzednim kwartale, ale już 13% obawia się ich spadku.

Większość firm produkcyjnych nie obawia się o swoją „płynność finansowa” – 74% uważa, że w najbliższych miesiącach będzie na takim samym poziomie, co w minionych miesiącach. Jednak aż 16% obawia się pogorszenia kondycji finansowej swojego przedsiębiorstwa, a tylko 7% jej poprawy.

Wartość głównego indeksu Barometru EFL na I kwartał 2023 roku wyniosła 48,5 pkt. Osiągnięty poziom jest o 1,3 pkt. wyższy niż w IV kwartale 2022 roku.

Czytaj także: Prezes ZBP o zdolności sektora bankowego do finansowania gospodarki i jej wyzwań

Branżowy Barometr EFL na I kwartał 2023
Źródło: EFL
Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy / EFL