Wojna w Ukrainie: 10. pakiet sankcji UE przeciw Rosji

Wojna w Ukrainie: 10. pakiet sankcji UE przeciw Rosji
Fot. stock.adobe.com / FellowNeko
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Unia Europejska zatwierdziła w rocznicę inwazji Moskwy na Ukrainę 10. pakiet sankcji wobec Rosji - poinformowała szwedzka prezydencja UE. W sobotę (25.02.23) sankcje formalnie weszły w życie. Pakiet obejmuje m.in. zakazy eksportu do Rosji krytycznych technologii i towarów przemysłowych, restrykcje przeciw mediom powiązanym z Kremlem i rosyjskim bankom.

„Razem państwa członkowskie UE nałożyły najpotężniejsze i najdalej idące sankcje, jakie mają pomóc Ukrainie wygrać wojnę” – napisała szwedzka prezydencja UE na Twitterze.

„UE jest zjednoczona z Ukrainą i narodem ukraińskim. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne” – dodano.

Sankcje obejmują dalsze zakazy eksportu krytycznych technologii i towarów przemysłowych, takich jak elektronika, pojazdy specjalistyczne, części maszyn, części zamienne do samochodów ciężarowych i silników odrzutowych, a także towary dla sektora budowlanego, które mogą być przeznaczane dla rosyjskiego wojska, takie jak anteny lub dźwigi.

Czytaj także: Zachodnie banki uciekają z Rosji, ponosząc straty

Zakaz tranzytu przez Rosję towarów i technologii podwójnego zastosowania

Lista produktów podlegających sankcjom, które mogłyby przyczynić się do technologicznego ulepszenia rosyjskiego sektora obrony i bezpieczeństwa, będzie teraz obejmować dodatkowe nowe komponenty elektroniczne, które są wykorzystywane w rosyjskich systemach uzbrojenia na polu bitwy, w tym dronach, pociskach rakietowych, helikopterach. Sankcje obejmują też elektroniczne układy scalone i kamery termowizyjne.

Po raz pierwszy na liście sankcyjnej znajdzie się siedem irańskich podmiotów produkujących wojskowe bezzałogowe statki powietrzne, które były wykorzystywane przez rosyjskie wojsko w wojnie, w tym przeciwko infrastrukturze cywilnej.

Ponadto UE postanowiła zakazać tranzytu przez Rosję towarów i technologii podwójnego zastosowania wywożonych z UE, aby uniknąć obchodzenia przepisów.

Wreszcie nakładane są dalsze ograniczenia na import towarów generujących znaczne dochody dla Rosji, takich jak asfalt i kauczuk syntetyczny.

Aby zaradzić systematycznej międzynarodowej kampanii dezinformacji i manipulacji informacjami prowadzonej przez Federację Rosyjską, której celem jest destabilizacja krajów sąsiednich, UE i jej państw członkowskich, Unia zainicjowała proces zawieszania koncesji na nadawanie dwóch dodatkowych mediów: RT Arabic i Sputnik Arabski.

„Placówki te znajdują się pod stałą, bezpośrednią lub pośrednią kontrolą kierownictwa Federacji Rosyjskiej i były przez nie wykorzystywane do ciągłych i skoordynowanych działań dezinformacyjnych i propagandy wojennej, legitymizujących rosyjską agresję i podważających poparcie dla Ukrainy” – podano.

Czytaj także: UE przyjęła 9. pakiet sankcji wobec Rosji

Zamrożone aktywa, odcięcie od SWIFT kolejnych rosyjskich banków

Decyzja UE ogranicza możliwość zajmowania przez obywateli rosyjskich jakichkolwiek stanowisk w organach i podmiotach zarządzających infrastrukturą krytyczną UE, ponieważ wpływy Rosji w tych organach mogłyby zagrozić ich prawidłowemu funkcjonowaniu, a ostatecznie stanowić zagrożenie dla świadczenia podstawowych usług na rzecz obywateli państw Unii.

UE wprowadziła zakaz otwierania obywatelom rosyjskim możliwości magazynowania gazu (z wyłączeniem części instalacji LNG) w celu ochrony bezpieczeństwa dostaw gazu w UE.

W celu zapewnienia skuteczności zakazów postanowiono wprowadzić bardziej szczegółowe obowiązki sprawozdawcze dotyczące zamrożonych funduszy i zasobów gospodarczych należących do objętych sankcjami osób i podmiotów. UE wprowadziła również nowe obowiązki sprawozdawcze dla państw członkowskich i Komisji dotyczące zamrożonych rezerw i aktywów Centralnego Banku Rosji.

Oprócz sankcji gospodarczych umieszczono w wykazie znaczną liczbę dodatkowych osób i podmiotów.

Trzy rosyjskie banki zostały dodane do listy podmiotów objętych zamrożeniem aktywów.

Pakiet zakłada odcięcie większej liczby banków rosyjskich, w tym prywatnego Alfa-Banku i banku internetowego Tinkoff, od globalnego systemu SWIFT i ograniczenie wymiany handlowej między UE a Rosją o ponad 10 miliardów euro.

Czytaj także: Jak skutki wojny w Ukrainie wpływają na polskie firmy – raport PIE

Źródło: PAP BIZNES