Dlaczego warto dokładnie sprawdzić przygotowany e-PIT za 2022 rok?
2023 to już piąty rok, kiedy można rozliczyć się za pośrednictwem systemu e-PIT. Szczególnie w pierwszych dniach rozliczeń może to jak co roku przynieść utrudnienia w działaniu usług, z uwagi na większe niż zazwyczaj obciążenia systemu.
W przypadku PIT-ów czas ma jednak ogromne znaczenie, gdyż od dnia złożenia rozliczenia zaczyna się liczyć terminu na zwrot podatku.
Zamykamy dość specyficzny rok podatkowy, który dla nikogo nie był łatwy. Dodatkowy ruch na platformie e-PIT może wynikać z większej niż zazwyczaj ciekawości i niepewności, związanej z zamieszaniem wywołanym Polskim Ładem oraz sporą liczbą zmian w 2022 r. Podatnicy chcą dowiedzieć się jak wygląda ich rozliczenie za ubiegły rok – może się okazać, że wielu z nich w zeznaniu rocznym wyjdzie niedopłata lub nadpłata.
Czytaj także: Jak przedsiębiorca może obniżyć PIT za 2022 rok?
Jakie zeznania można złożyć w usłudze e-PIT?
System e-PIT obejmuje przede wszystkim podstawowe zeznania PIT-37, które stosuje większość podatników. W PIT-37 rozliczymy swoje przychody m.in. z tytułu umowy o pracę czy umowy zlecenia.
W tym roku w systemie e-PIT będą również dostępne formularze:
PIT-38 (dla osób prywatnych uzyskujących dochody kapitałowe);
PIT-28 (dla osób i spółek uzyskujących przychody ewidencjonowane opodatkowane w formie ryczałtu);
PIT-36 (dla podatników uzyskujących przychody opodatkowane na skali podatkowej).
Czytaj także: Prognozy na 2023 rok: czeka nas podatkowy nieład?
Warto dokładnie sprawdzić przygotowany e-PIT
Na platformie czekają na podatników głównie przygotowane do wysłania deklaracje PIT-37. Są one przeliczane na podstawie dokumentów PIT-11 przesłanych do systemu do końca stycznia m.in. przez zakłady pracy.
Jednak trzeba pamiętać, że jeśli podatnik chce rozliczyć się ze współmałżonkiem, musi podać tę informację w zeznaniu, czyli edytować przygotowany przez system PIT-37
Uzupełnienia wymagają także indywidualne ulgi i odliczenia, np. ulga rehabilitacyjna czy termomodernizacyjna.
W związku z tym lepiej nie polegać wyłącznie na przygotowanym formularzu PIT i zweryfikować ulgi. Warto też przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Piotr Juszczyk,
Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.