Kolejne banki w panelu WKF
Od 24 września br. Panel WKF tworzy 25 banków spółdzielczych. Zgodnie z przyjętą metodą opracowywania wskaźnika, do grona banków Panelistów WKF mogą wchodzić banki o sumie bilansowej do 4 mld zł.
25 banków w panelu
Obecny panel 25 banków łącznie stanowi 18,5 mld PLN sumy bilansowej bankowości spółdzielczej w Polsce i jest reprezentatywny.
WKF jest opracowywany na podstawie otrzymywanych z banków dziennych danych o depozytach terminowych składanych przez klientów. Dzienny wolumen transakcji wchodzących do obliczenia WKF oscyluje na poziomie 20 mln PLN.
IRF administratorem wskaźnika
– Kolejne poszerzenie grupy banków Panelistów WKF możemy interpretować jako potwierdzenie zaufania banków do tego co robi IRF. W szczególności, do ekspertyzy zespołu IRF nie tylko w zakresie opracowywania wskaźników referencyjnych, ale we wszelkich aspektach stosowania stóp procentowych w bankach – mówi Tomasz Mironczuk Prezes Instytutu Rynku Finansowego, i dodaje:
-Wiele banków wspiera się naszym doświadczeniem na przykład w zakresie procedur wymaganych przez Rozporządzenie BMR jak również prawidłowego odzwierciedlenia tych procedur w umowach kredytowych lub unikania zapisów postrzeganych jako abuzywne – mówi Tomasz Mironczuk Prezes Instytutu Rynku Finansowego.
WKF zgodny z BMR
Wskaźnik Kosztu Finansowania (WKF) jest wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej zgodnym z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011, który jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z BMR przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Zgodę na pełnienie przez IRF funkcji administratora wskaźników referencyjnych i opracowywanie wskaźnika WKF KNF udzieliła 3 listopada 2020 r.