Firmy oczekują zielonego impulsu gospodarczego i zmian w podatkach
Konfederacja Lewiatan zapytała reprezentatywną próbę przedsiębiorców: jakich zmian prawnych najbardziej oczekują?
Środki z rachunków VAT
Wśród postulatów podatkowych na pierwszym miejscu znalazło się uwolnienie środków z rachunków VAT. 46% przedsiębiorców uznało, że jest to bardzo potrzebne.
Niezwykle istotna okazała się także kwestia przyspieszenia dostępu do interpretacji indywidualnej prawa podatkowego. Na ten problem wskazało 51% przedsiębiorców.
Czytaj także: Leasing może być atrakcyjną formą finansowania firm w czasie pandemii
Cyfryzacja i zielony impuls gospodarczy
Coraz popularniejsze, w kontekście pandemii koronawirusa, stają się postulaty dotyczące cyfryzacji gospodarki.
Za likwidacją ograniczeń w stosowaniu faktur elektronicznych opowiedziało się 51% firm, za szerokim dopuszczeniem dla dokumentów formy elektronicznej zamiast pisemnej 65% przedsiębiorców.
Im mniejsza firma, tym bardziej popiera ten postulat (wśród małych to 71%).
Dużym poparciem biznesu cieszy się zwiększenie inwestycji w tzw. zieloną gospodarkę. 40% przedsiębiorców uważa, że działania w tym kierunku są bardzo potrzebne.
Patrz także raport: Impuls energii dla Polski, Impuls energii dla Polski – wersja angielska
Czytaj także: Czy jesteśmy w stanie wykorzystać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?
‒ Przedsiębiorcy dostrzegają, że czysta energia, ochrona klimatu, to nie temat zastępczy, lecz szansa na zielony impuls gospodarczy, niezmiernie ważny dla szybszego wyjścia z kryzysu gospodarczego.
Inwestycje w OZE, efektywność energetyczną, nowoczesną gospodarkę odpadami, innowacyjny transport, to szansa na zwiększenie konkurencyjności polskich firm i gospodarki – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.
Badanie przeprowadził w połowie lipca br. Instytut Badań Spraw Publicznych, na zlecenie Konfederacji Lewiatan na próbie 300 przedsiębiorców.
Czytaj także: Ranking najtrudniejszych do prowadzenia biznesu państw w Europie: na którym miejscu Polska?