GUS: inflacja wzrosła do 3,3 proc. rdr w czerwcu

GUS: inflacja wzrosła do 3,3 proc. rdr w czerwcu
Fot. stock.adobe.com/m.mphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 3,3% w ujęciu rocznym w czerwcu 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,6% w czerwcu, podał też GUS.
.@GUS_STAT: #Inflacja konsumencka wyniosła 3,3% w ujęciu rocznym w czerwcu 2020 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,6% w czerwcu

„W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 3,3%), rekreacji i kultury (o 2,2%), łączności (o 1,7%) oraz mieszkania (o 0,2%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,28 pkt proc., 0,14 pkt proc., 0,07 pkt proc. i 0,06 pkt proc. Niższe ceny żywności (o 0,1%) oraz odzieży i obuwia (o 0,2%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,02 pkt proc. i 0,01 pkt proc.” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w lipcu w dół, oczekiwania szybszego wzrostu cen maleją >>>

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w czerwcu w ujęciu r/r

 % r/r
Ogółem 3,3
   Żywność i napoje bezalkoholowe5,7
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe4,6
Odzież i obuwie-3,2
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii7,5
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego1
Zdrowie5,6
Transport-10,4
Łączność3,8
Rekreacja i kultura3,1
Edukacja5,6
Restauracje i hotele6
Inne towary i usługi 3,4

Konsensus rynkowy wyniósł w czerwcu 3,3% r/r. 

W szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 3,3% w ujęciu rocznym w czerwcu br. (wobec 2,9% r/r w maju).

Ministerstwo Rozwoju: inflacja w lipcu wyniesie nieco ponad 3 proc.

Inflacja w lipcu wyniesie nieco ponad 3 proc. – oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju w komentarzu do danych GUS.

Czytaj także: Inflacja w Polsce pozostaje pod wpływem pandemii koronawirusa >>>

„W ocenie MR w lipcu inflacja spowolni i wyniesie nieco ponad 3,0 proc. w ujęciu rocznym, wolniej powinny rosnąć ceny żywności, a ceny paliw pozostaną nadal niższe. W ujęciu miesięcznym ceny będą zbliżone do poziomu z czerwca” – napisano.

Analitycy: inflacja może silnie wyhamować od początku 2021 roku

Ekonomiści spodziewają się podwyższonej inflacji w 2020 roku, natomiast od początku przyszłego roku będzie ona wyraźnie hamować.

Ekonomiści oczekują inflacji bazowej w czerwcu w zakresie 4-4,1% r/r.

Za czerwcowym odczytem stały głównie wyższe ceny w zakresie mieszkania i żywności w ujęciu rocznym. Niektórzy ekonomiści oczekują kształtowania się poziomu inflacji w kierunku celu inflacyjnego (2,5%) na koniec roku, zaś w I kw. lub I połowie roku 2021 – w okolicach 1,5% r/r. Zdaniem części ekonomistów, stopy pozostaną na niezmienionym poziomie co najmniej do końca 2022 roku.

Czytaj także: Inflacja nie odpuszcza, drożeją usługi >>>

„Rok 2020 upłynie pod znakiem podwyższonej inflacji. Wysoka ujemna luka produktowa oraz wysoka baza odniesienia oznaczają, że w 2021 r. należy się spodziewać wyraźnego wyhamowania tempa wzrostu cen. W warunkach niskiej inflacji oraz powolnej odbudowy koniunktury RPP będzie utrzymywała stopy procentowe bez zmian co najmniej do końca 2022 r. ” – ocenia starszy ekonomista Bank Pekao Adam Antoniak.

„Dane są neutralne dla RPP. Perspektywa spadku inflacji, którą NBP potwierdził w lipcowej projekcji inflacji, będzie najpewniej wspierać przeświadczenie o zasadności dokonanych już obniżek stóp procentowych, a prawdopodobieństwo szybkiego rozpoczęcia 'normalizacji’ polityki pieniężnej (czyli podwyżek stóp) jest naszym zdaniem minimalne” – uważają analitycy PKO BP.

„Dzisiejszy odczyt pozostanie bez wpływu na RPP – obecny wzrost inflacji ma głownie pochodzenie kosztowe. Opłaty związane z epidemią nie będą obowiązywać, gdy epidemia minie.  Co więcej, gdy odłożony popyt się skończy i skończą się wakacje, skończy się presja kosztowa na ceny i górę weźmie popyt. To przemawia za scenariuszem spadków inflacji w następnych miesiącach” – podsumowują analitycy mBanku.

Źródło: ISBnews