To nie jest kraj dla pracujących kobiet? Polki lepiej wykształcone, a zarabiają mniej niż mężczyźni
W swojej nowej publikacji ALEO.com bierze pod lupę m.in. statystyki dotyczące wykształcenia, aktywności zawodowej oraz zarobków kobiet w całej Unii Europejskiej. Sięgając po dane Eurostatu, OECD i GUS, autorzy porównują sytuację pracowniczek w 28 krajach członkowskich.
W całej Wspólnocie aktywnych zawodowo jest średnio 6 na 10 kobiet i 7 na 10 mężczyzn. Najbardziej kobiecym rynkiem pracy jest Szwecja, gdzie aktywnych jest blisko 80% obywatelek. Na drugim biegunie są Włochy i Grecja – w obu krajach śródziemnomorskich zatrudnienie znajduje mniej niż połowa kobiet.
Polska blisko europejskiej średniej
Polska plasuje się blisko europejskiej średniej: aktywnych zawodowo jest 63,4% Polek oraz 73,9% Polaków. Nad Wisłą kobiety stanowią ok. 45% wszystkich pracowników. Najbardziej „kobiece” branże to opieka zdrowotna i pomoc społeczna (gdzie blisko 84% zatrudnionych to kobiety) oraz edukacja (79%). Najmniej kobiet pracuje w górnictwie i wydobywaniu (11,2%) oraz budownictwie (7,4%).
Jak podkreślają autorzy raportu, mężczyźni dominują również w takich obszarach jak informatyka czy administracja – dziedzinach opartych przede wszystkim na kwalifikacjach i wykształceniu, a nie predyspozycjach fizycznych. Tymczasem to Polki są lepiej wykształcone od Polaków. W 2018 r. dyplom wyższej uczelni posiadała w Polsce niemal co trzecia kobieta i tylko co piąty mężczyzna. Pod względem poziomu wykształcenia kobiet nieznacznie wyprzedzamy unijną średnią, ale plasujemy się m.in. za takimi krajami, jak Estonia, Cypr, Irlandia czy Finlandia.
Czytaj także: Szklane zjawiska na rynku pracy: awanse, dostęp do wiedzy i wynagrodzenia ograniczają udział kobiet w biznesie >>>
Bariery na wyższych szczeblach kariery
Na tle Wspólnoty wyróżniamy się za to jeśli chodzi o zatrudnianie managerek. Dziś blisko co druga osoba na stanowisku managerskim w Polsce to kobieta. Bariery rosną jednak przed kobietami na wyższych szczeblach kariery: wśród członków zarządu i kierowników średnio 8 na 10 osób to mężczyźni.
Czytaj także: Młode Polki oczekują wynagrodzenia o 23 proc. niższego niż mężczyźni >>>
Różnice w zarobkach
Żeby zarobić tyle co mężczyzna w ciągu roku, statystyczna Europejka na tym samym stanowisku musi przepracować o 2 miesiące więcej.
Różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn w sektorze publicznym wynosi zaledwie 2,8% (trzeci najmniejszy wynik w UE), ale już w sektorze prywatnym, który zatrudnia dziś 70% wszystkich pracowników i pracowniczek – 16,1%.
Cały raport można znaleźć tutaj >>>