EKG 2019: dokąd gospodarczo zmierza świat?
Spowolnienie europejskiej gospodarki było jednym z tematów, nad którym pochylili się uczestnicy katowickiego forum dyskusyjnego. W opinii Krzysztofa Pietraszkiewicza wymaga to spojrzenia na globalne procesy gospodarcze w pewnej perspektywie strategicznej i zastanowienia się dokąd w ogóle gospodarczo zmierza świat.
– W sytuacji, gdy jest już 7 miliardów ludzi i kiedy miliardy z nich podniosło swój poziom życia po kilkudziesięciu latach od zakończenia II Wojny Światowej, i przy wejściu tak wielu nowych technologii, najwyższy czas zacząć zastanawiać się, jak możemy chronić naszą ziemię, jak dbać o jej przyszłość, by nie ulegała niszczeniu na skutek naszej działalności – podkreśla prezes Związku Banków Polskich. – Nie możemy też zapominać, że europejska społeczność licząca kilkaset milionów zróżnicowanych kulturowo osób to ważna część światowej gospodarki i powinniśmy dostrzegać możliwości, jakie daje współpraca pomiędzy różnymi krajami w ramach Unii Europejskiej. Szczególnie dla Polski to ogromna szansa, bo 80% naszego eksportu trafia właśnie do krajów europejskich.
Zbadanie i analiza przyczyn spowolnienia gospodarczego
Niezwykle ważne jest także według prezesa ZBP dokładne zbadanie i analiza przyczyn spowolnienia gospodarczego, szczególnie, że przyczyny te mogą być bardzo różne – błędna polityka gospodarcza, błędna polityka nadzorcza, złe decyzje monetarne, brak reform strukturalnych, a nawet nieodpowiedzialność i rozpasanie ekonomiczne, czyli życie na kredyt.
– Z tego wszystkiego jako Polacy musimy wyciągnąć wnioski, w których miejscach powinniśmy zrestrukturyzować i jakie działy naszej gospodarki, na rozwój jakich branż i dziedzin powinniśmy postawić i jak wdrażać na większą skalę rozwiązania związane z robotyzacją, ze sztuczną inteligencją, z internetem rzeczy – podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz. – Ale musimy czynić to w taki sposób, by produktywność i efektywność naszej gospodarki nie ucierpiała, ponieważ wbrew pozorom źle przeprowadzona cyfryzacja może prowadzić do kłopotów. Musimy też pamiętać, by w pogoni za efektywnością i produktywnością gospodarki nie doprowadzić do powiększania rozpiętości socjalnych, bo to może generować nadmierne konflikty społeczne.