Wzrost cen przyspieszył. Inflacja wyniosła 2,2 proc. rdr w kwietniu

Wzrost cen przyspieszył. Inflacja wyniosła 2,2 proc. rdr w kwietniu
Pieniądze i wykres Fot. stock.adobe.com/ipopba
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja wyniosła 2,2% w ujęciu rocznym w kwietniu br. (wobec 1,7% r/r w marcu), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

#Inflacja wyniosła 2,2% w ujęciu rocznym w kwietniu br. (wobec 1,7% r/r w marcu) #GUS #ceny @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,1% w kwietniu, podał też GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,3% r/r, ceny nośników energii – spadły o 0,8% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 8,5% r/r, podano w komunikacie.

Czytaj także: Eurostat: inflacja HICP w Polsce przyspieszyła do 1,7 proc. rdr w marcu >>>

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1%

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1%, nośników energii – wzrosły o 0,5%, a paliw do prywatnych środków transportu – wzrosły o 4%, podał też Urząd.

Czytaj także: Drożejąca żywność napędza inflację >>>

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 1,8% r/r.

Inflacja może przyspieszyć do 3 proc. rdr na koniec 2019 roku

Ekonomiści spodziewają się rosnącej inflacji bazowej, zaś inflacja konsumencka według części z nich będzie kształtować się w okolicach 3% r/r na koniec roku.

Ekonomiści szacują, że inflacja bazowa w kwietniu wzrosła do 1,7-1,9% r/r. Jednoprocentowy wzrost m/m cen żywności to najwyższy odczyt dla kwietnia od dekady.

Analitycy nie spodziewają się wyjścia inflacji poza przedział dopuszczalnych wahań wokół celu NBP (tj. powyżej 3,5% r/r) w 2019 roku. Większość z nich oczekuje, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzyma stopy procentowe bez zmian do końca 2020 roku.

Czytaj także: Skąd tak duży wzrost inflacji w kwietniu?

„Dzisiejszy mocny odczyt inflacji zwiększa ryzyko średnioterminowo wyższej ścieżki dynamiki cen niż dotychczas oczekiwaliśmy, natomiast niezmiennie nie spodziewamy się wyjścia inflacji poza przedział dopuszczalnych wahań wokół celu NBP (tj. powyżej 3,5% r/r) i podtrzymujemy nasz scenariusz bazowy zakładający stabilizację stóp NBP co najmniej do końca 2020 r” – ocenia starszy ekonomista Banku Pekao Piotr Piękoś.

„Wstępny szacunek CPI za kwiecień okazał się być wyraźnie wyższy od oczekiwań rynkowych: 2,2% r/r wobec konsensusu 1,8% i naszej prognozy 2%. Według naszych wyliczeń oznacza to, że na koniec roku inflacja może osiągnąć ok. 3%” – zwraca uwagę ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.

„Sądzimy, że inflacja utrzyma trend wzrostowy, w maju-czerwcu osiągnie cel inflacyjny (2,5%), a na koniec roku zbliży się w okolice 3%. Tak długo, jak perspektywy inflacji nie będą wskazywać na trwałe przekroczenie 3,5% r/r nie oczekujemy jednak zaostrzenia polityki przez RPP, co potwierdzają dzisiejsze komentarze jej przedstawicieli (R. Sura, J. Kropiwnicki, J. Żyżyński)” – podsumowuje analitycy PKO Banku Polskiego.

Źródło: ISBnews