Łukasz Hardt z RPP: ewentualny „twardy” brexit nie zagraża złotemu

Łukasz Hardt z RPP: ewentualny „twardy” brexit nie zagraża złotemu
Fot. stock.adobe.com/peterzayda
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nawet "twardy" brexit nie będzie miał istotnych reperkusji dla kursu polskiej waluty, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Łukasz Hardt.

Łukasz Hardt z #RPP: nie sądzę, by nawet "twardy" #brexit, w który osobiście nie wierzę, miał mieć na tyle istotne reperkusje dla polskiej gospodarki #złoty #gospodarka

„Wszystko zależy od tego, jak „twardy” brexit wpłynąłby na gospodarkę szczególnie strefy euro, i nie spodziewam tego, że jeśli nawet ten wpływ byłby negatywny, by miało to istotne reperkusje dla kursu złotego” – powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM.

„Analizujemy wszystkie scenariusze możliwe w naszej opinii w przyszłości. Z punktu widzenia osoby odpowiedzialnej za prowadzenie polityki pieniężnej w Polsce, nie sądzę, by nawet „twardy” brexit, w który osobiście nie wierzę, miał mieć na tyle istotne reperkusje dla polskiej gospodarki, abyśmy mieli zmieniać naszą strategię w zakresie polityki pieniężnej” – ocenił Hardt.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp coraz niższe

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w świetle obecnych danych płynących z gospodarki jest obecnie niższe niż kilka miesięcy temu, uważa również Łukasz Hardt.

„Prawdopodobieństwo reakcji [RPP] poprzez podwyżkę stopy procentowej jest teraz niższe niż było w mojej ocenie kilka miesięcy temu” – powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM.

Podczas ostatniej konferencji po posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński ogłosił, że Rada zakończyła prace nad niestandardowymi instrumentami polityki pieniężnej i podkreślił, że są to rozwiązania przygotowane jest dla następnej RPP.

Czytaj także: RPP: stopy procentowe bez zmian. Podwyżki nie będzie do końca tej kadencji Rady?

„Prowadzenie działań niekonwencjonalnych w czasach konwencjonalnych – w czasach wysokiego wzrostu byłoby niekonwencjonalne i nie miałoby sensu. Wzrost [gospodarczy] jest wysoki, inflacja niska, a sektor finansowy jest stabilny. Po co zmieniać w tej sytuacji stopy lub wchodzić w zawsze ryzykowne działania niestandardowe” – powiedział Hardt.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała w styczniu stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%

Inflacja powyżej celu 2,5% mniej prawdopodobna w 2019 r.

Przyśpieszenie inflacji powyżej 2,5% jest zdecydowanie mniej prawdopodobne w 2019 roku niż kilka miesięcy temu, mówi prof. Łukasz Hardt.

„Wydaje mi się, że przebicie celu inflacyjnego, punktowego 2,5% jest zdecydowanie mniej prawdopodobne niż kilka miesięcy temu – tj. w 2019 roku. Natomiast niepewność wobec tego szacunku jest bardzo wysoka – stąd moja rosnąca adaptacyjność w polityce pieniężnej tzn. bardziej patrzę na dane bieżące niż na prognozy przyszłości” – powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM.

„Wydaje mi się osobiście, że w najbliższej projekcji marcowej z pewnością ścieżka inflacji będzie poniżej tej ścieżki z projekcji listopadowej” – podkreślił Hardt.

Wskazał, że oczekiwania konsumentów po raz pierwszy silnie drgnęły w górę w grudniu ub.r.

„Pytanie, czy to jest to incydentalne i związane z debatą publiczną na temat cen energii lub czy te oczekiwania będą utrzymywały się na podwyższonych poziomach” – powiedział Hardt.

Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka wyniesie 3,2% r/r w 2019 r., by spowolnić do 2,9% w 2020 r.

Tempo wzrostu PKB spowolni do ok. 4 proc. rdr w 2019 r.

Tempo wzrostu gospodarczego spowolni do ok. 4% r/r w 2019 roku, uważa Łukasz Hardt.

„Dane bieżące pokazują lekkie zwalnianie wzrostu – w zeszłym roku mieliśmy ok. 5%, a ja myślę, że to będzie ok. 4% w 2019 roku – czy 3,8%, 3,9% lub 4,1% tego nie wiemy. Czyli tempo wzrostu gospodarczego lekko zwalnia – ale jest cały czas powyżej potencjału ” – powiedział Hardt w wywiadzie dla radia Tok FM.

Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w listopadowym „Raporcie o inflacji” wzrost PKB sięgnie 4,8% w 2018 roku, a następnie spowolni do 3,6% w 2019 r. Wzrost PKB w 2020 r. oczekiwany jest na poziomie 3,4%.

Źródło: ISBnews