Chiny: bank centralny zaniepokojony spadkiem znaczenia gotówki

Chiny: bank centralny zaniepokojony spadkiem znaczenia gotówki
Chiny, Pekin, fot. R.Lidke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ludowy Bank Chin zaniepokojony szybkim upowszechnianiem się cyfrowych systemów płatniczych. Coraz większa liczba kupców w punktach turystycznych przestaje akceptować gotówkę, polegając wyłącznie na takich systemach płatniczych jak Alibaba's Alipay i TenCent WeChat Pay

Szybki wzrost liczby płatności cyfrowych spowodował, że wycena takich aplikacji, jak np. #Alipay, przewyższa wyceny nawet dużych banków #ObrótBezgotówkowy

Pod koniec 2018 roku, zaniepokojony spadkiem wykorzystania gotówki i walką lokalnych banków w celu ułatwienia przepływu chińskiego juana w chińskiej gospodarce, bank centralny Chin musiał przypominać kupcom, że odmowa przyjęcia juana jest nielegalna w oparciu o istniejące przepisy prawne. Ludowy Bank Chin wielokrotnie ostrzegał także o ryzyku publicznych aplikacji kryptowalutowych.

Konsumenci niezadowoleni

W ostatnich latach pojawiły się problemy z obiegiem gotówki, co spotka się z niezadowoleniem konsumentów. Coraz częściej w obszarach turystycznych, restauracjach i sprzedawcy detaliczni odmawiają im płatności gotówką, co szkodzi prawnemu statusowi renminbi oraz prawu konsumentów do wyboru między metodami płatności. Problem narasta.

Już w 2017 r. lokalne media informowały, że ponad 90 proc. sprzedaży w niektórych częściach Chin było przetwarzane za pomocą aplikacji fintech, ponieważ dla wielu kupców i osób prywatnych obrót gotówką stał się bardzo nieefektywny. Szybki wzrost liczby płatności cyfrowych spowodował, że wycena takich aplikacji, jak np. Alipay, przewyższa wyceny nawet dużych banków.

Ile jest warty Alipay?

Według stanu na styczeń 2019 r. wycena Goldman Sachs, jednego z największych banków inwestycyjnych w USA to 63 mld USD, co stanowi mniej niż 42 proc. wyceny rynkowej Alipay.

W Chinach Alipay i WeChat Pay są wykorzystywane do pokrycia każdego rodzaju operacji związanych z płatnościami. Pracownicy otrzymują pensje za aplikacje fintech, kupują produkty spożywcze za pomocą płatności cyfrowych, a w niektórych lokalizacjach lokalne rynki akceptują przede wszystkim Alipay i WeChat Pay.

 

Bank centralny Chin jest zaniepokojony tym trendem, choć z natury gotówka jest anonimowa. Digitalizacja pieniędzy na prywatne żetony kryptograficzne lub inne rodzaje cyfrowej waluty mogłaby zapewnić większą kontrolę rządu i władz finansowych, i umożliwić im monitorowanie transakcji i ułatwić wdrażanie zaawansowanych systemów nadzoru.

Strach przez kryptowalutami

Jednak przejście z płatności gotówkowej na cyfrową może doprowadzić firmy i indywidualnych użytkowników także do alternatywnych sposobów płatności, takich jak Bitcoin i inne publiczne sieci kryptowalut.

Eksperci chińscy zwracają uwagę na to,  że obecnie główne instytucje finansowe, takie jak ICE, Fidelity i Nasdaq, budują już silną infrastrukturę wspierającą Bitcoina i inne aktywa kryptograficzne, umożliwiające rozwiązania w zakresie depozytów i prowadzenie ściśle regulowanych instrumentów inwestycyjnych.

Amerykańskie banki, które generalnie odczuwają zwyczaje i działania milenialsów, także usiłują sprostać oczekiwaniom użytkowników nowej generacji. W konsekwencji, Square, Stripe i procesory płatności internetowych są w stanie zapewnić duży udział w rynku płatności cyfrowych. W efekcie po pewnym czasie, więcej osób będzie mogło przejść z banków na innowacyjne platformy fintech.

Informacje zawarte w artykule pochodzą z raportu Financial Times