9 lat – tyle potrwa likwidowanie deficytu mieszkaniowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

obliczenia.mieszkanie.01.250xZgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego liczba gospodarstw domowych w ubiegłym roku wyniosła w Polsce 14,49 mln. W tym samym czasie liczba mieszkań zatrzymała się na 13,42 mln. Oznacza to, że deficyt mieszkaniowy w naszym kraju można szacować na ponad 1 mln jednostek mieszkaniowych.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że posiadanie własnego „dachu nad głową” jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb. W związku z tym w krajach europejskich rządy zazwyczaj starają się na różne sposoby zwiększać dostępność mieszkań. W Polsce w ostatnich latach takim rozwiązaniem był program Rodzina na swoim, oferujący dopłaty do kredytów hipotecznych.

Perspektywa częściowego odciążenia domowego budżetu przez pierwsze 8 lat trwania umowy kredytowej, bez wątpienia wpłynęła na zwiększenie liczby osób decydujących się na zakup własnego lokum. Należy dodać, że skorzystała z niego duża grupa ludzi młodych wchodzących w dorosłe życie, którzy często mieszkają w kiepskich warunkach. Wprowadzone z czasem ograniczenia w wysokości cen mieszkań, które mogą być objęte takim dofinansowaniem sprawiają jednak, że obecnie bardzo trudno jest znaleźć lokale spełniające te wymogi.

111124.9.lat.550x

Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat każdy z zaprezentowanych w powyższym zestawieniu wskaźników sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju przedstawiał pozytywny trend, choć samo tempo zmian zdecydowanie nie może zachwycać. Kiedy więc pozostała luka mieszkaniowa zostanie „zasypana”?

Zakładając, że przyrost liczby mieszkań w naszym kraju utrzyma się na poziomie z zeszłego roku, proces ten zajmie niecałe 9 lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć w przyszłości zmniejszała się będzie populacja Polski, to jednocześnie wzrastała będzie liczba gospodarstw domowych zwłaszcza tych jedno i dwuosobowych, co może wydłużyć ten proces.

Emmerson S.A.