50 Największych Banków w Polsce 2017: Banki finansujące nieruchomości frankowi dziękujemy

50 Największych Banków w Polsce 2017: Banki finansujące nieruchomości frankowi dziękujemy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rynek finansowania nieruchomości to chyba najbardziej nagłośniony kawałek biznesu bankowego w ostatnim czasie. Nie wychodzi mu to na zdrowie, bo taka burza nigdy niczego dobrego nie przyniosła. Wyniki pokazywane przez banki prezentowane w rankingu znacznie odbiegają dynamiką od innych obszarów rynku kredytowego.

Dodatkowo, jeśli weźmiemy pod uwagę znaczący udział kredytów walutowych, mamy niemal do czynienia z bezwładnym oczekiwaniem na dalszy rozwój wypadków. Jeśli uważniej przyjrzymy się prezentowanym przez banki wynikom, to dostrzeżemy kilka podmiotów, które poprawiają pozycję na rynku oraz liczne grono tych, którzy – słabiej bądź mocniej – się z tego rynku wycofują.

Dane o kredytach udzielonych w ostatnim roku wskazują również zmniejszenie zainteresowania nowym finansowaniem. Jest to chyba jeden z największych paradoksów, kiedy spojrzymy na sytuację z perspektywy rynku budownictwa mieszkaniowego, który jest głównym beneficjentem kredytów na finansowanie nieruchomości. Wieści płynące z rynku są nad wyraz dobre, choć wszyscy z lękiem się zastanawiają, kiedy skończy się ten boom. Sensowne wytłumaczenie, które podaje wielu analityków tego rynku, jest takie, że decydującym źródłem finansowania są środki własne. To z kolei prowadzi do wniosku, że zapewne niemała część inwestorów kupujących mieszkania – ich nabycie traktuje jako inwestycję mającą zastąpić coraz mniej opłacalne depozyty bankowe. Dla jakości bankowych portfeli to pozytywna wiadomość, kredytobiorcy mają zwykle większą determinację w spłacaniu własnego lokum w przypadku pojawienia się problemów niż dokładania pieniędzy do nietrafionej inwestycji.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI