50 Największych Banków w Polsce – 2014: Płatności mobilne potrzebują globalnego standardu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Od płatności mobilnych nie ma prawdopodobnie odwrotu. Dzięki współpracyz MasterCard banki otrzymują sprawdzoną technologię.

Konrad Żybort

Mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją. Oto bowiem rozwój płatności mobilnych w ostatnim czasie gwałtownie przyspiesza. Nie da się ukryć – w tej chwili jest to dla klientów najwygodniejsza z dostępnych form płatności. Nie rozstajemy się z telefonami komórkowymi, które towarzyszą nam niema! wszędzie, przejmując kolejne funkcje – zegarków, kalendarzy, aparatów fotograficznych, komputerów, a ostatnio również portfeli. Trudno być w obecnych czasach jasnowidzem i przewidywać, jak technologia rozwinie się w ciągu najbliższych lat, lecz póki nic się nie zmieni, telefon pozostanie najwygodniejszą metodą płatności.

W tej sytuacji koniecznością staje się wypracowanie wspólnego standardu – trudno bowiem sobie wyobrazić, żeby każdy bank albo każdy kraj opracowywał własne normy i technologie. Przypominałoby to sytuację, w której każde państwo świata miałoby odrębne wtyczki w gniazdkach elektrycznych, a każdy bank np. własne kształty kart kredytowych.

Oczywiście, niektóre banki próbują swoich sił w budowaniu własnych systemów płatności mobilnych, jednak wydaje się to być działaniem dość krótkowzrocznym. W dobie globalizacji, częstych wyjazdów Polaków za granicę i coraz bardziej popularnych zakupów w zagranicznych sklepach internetowych pojawia się potrzeba budowania globalnych standardów.

Towarzyszy temu ciągła edukacja konsumentów w zakresie płatności mobilnych w ogóle. Być może więc na obecnym etapie rozwoju mnogość rozwiązań jest korzystnym zjawiskiem. Trzebajednak założyć, że ostatecznie i docelowo to rynek i klienci określą dominujący standard, który w największym stopniu zaspokoi potrzeby wszystkich stron.

Poprzez MasterCard Mobile możemy dziś płacić za zakupy u największych sprzedawców wswoich branżach, m.in. za bilety kolejowe na przewozy krajowe i regionalne czy bilety komunikacji miejskiej i parkometryw kilkudziesięciu miastach Polski.

W odpowiedzi na zmieniające się zwyczaje zakupowe konsumentów MasterCard proponuje usługę Master- Pass, która umożliwia płatność kartą także w rozwijającej się sieci akceptacji w międzynarodowym e-commerce. To też kwestia zaufania do znanych marek – np. logo MasterCard, doskonale rozpoznawalne przez klientów, umieszczone na stronie sklepu jest pewnym gwarantem bezpieczeństwa transakcji i pomaga budować zaufanie do często nieznanych i niesprawdzonych wcześniej sklepów czy dostawców.

Bezpieczeństwo jest zatem silną stroną standardu MasterPass. Przy płaceniu w ten sposób nie podajemy żadnych danych kartowych – wystarczy potwierdzenie płatności w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI