Rynek finansowy: Kronika – czerwiec 2014

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI

Nasza gospodarka urosła w pierwszym kwartale 2014 r. o 3,3 proc.; deficyt budżetu państwa po czterech miesiącach tego roku sięgnął 21,3 mld zł. To prawie 45 proc. dopuszczalnego deficytu na cały rok. Nowe prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego dla Polski i krajów naszego regionu podał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Według nich średni wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 1,4 proc., czyli spadnie z 2,3 proc. w 2013 r. To drastyczne obniżenie prognoz, bo jeszcze w styczniu przewidywano, że gospodarka przyspieszy do 2,7 proc.

W najnowszym rankingu Better Life Index, opracowanym przez OECD, zajęliśmy 27. miejsce na 36 państw analizowanych pod względem jakości życia. Spadliśmy o dwie pozycje w stosunku do ubiegłego roku. Za Polską znalazły się tylko Estonia, Portugalia, Węgry, Chile, Brazylia, Rosja, Grecja, Meksyk i Turcja. Co może wydawać się dziwne, to w kategorii edukacja zajęliśmy drugą pozycję za Finlandią. Natomiast w kategorii bezpieczeństwo, wyprzedziła nas tylko Japonia. Najlepiej żyje się w Australii.

Od lipca amerykańskie banki będą musiały zatrzymywać 30 proc. podatku od pewnych płatności do instytucji finansowych w innych krajach, o ile te instytucje nie zawarły z IRS umowy w sprawie udostępniania informacji o obywatelach USA, którzy mają w nich konta. Takich umów nie mają jednak rosyjskie banki. W ten sposób koszty działalności np. rosyjskich banków na amerykańskim rynku bardzo wzro¬sną, a w efekcie spadnie ich konkurencyjność.

TRANSAKCJE

Raiffeisen Polbank i Wizz Air wkrótce udostępnią osobom, które często podróżują samolotami, atrakcyjną ofertę produktową premiującą lojalność. Będzie skierowana do posiadaczy nowej partnerskiej karty kredytowej oraz specjalnej karty debetowej, która będzie wydawana do dowolnego konta osobistego Raiffeisen Polbank. Korzystanie z obu kart partnerskich przyniesie pasażerom Wizz Air wymiernie korzyści – będą mogli m.in. zbierać punkty na swoim koncie WIZZ, a później wymieniać je na bilety lotnicze.

Getin Holding i VB Leasing International Holding zawarły warunkową umowę nabycia przez Getin Holding 100 proc. akcji VB Leasing Polska oraz VB Leasing Rumunia. Celem transakcji jest dalsze wzmocnienie pozycji w obszarze leasingu oraz kontynuacja ekspansji na rynku rumuńskim. Strony szacują wartość transakcji na 111 min zł w przypadku VB Leasing Polska oraz równowartości w rumuńskich lejach kwoty 52 min zł w przypadku VB Leasing Rumunia.

Rosyjski Gazprom i chiński koncern CNPC podpisały w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI