28 kwietnia – 7 maja ’23: Akcja Czysta Odra czyli wspólne sprzątanie z Credit Agricole i EFL
W pierwszej edycji Akcji Czysta Odra zorganizowanej w 2022 roku wzięło udział ponad 15 tys. osób i posprzątało brzegi rzeki Odry na całej jej długości 854 km – od źródła w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim.
W ciągu 10 dni wolontariusze zebrali łącznie ponad 120 ton śmieci. W tym roku organizatorzy chcą powtórzyć to wydarzenie na jeszcze większą skalę – już zgłosiło się blisko 20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy, a wciąż napływają kolejne zgłoszenia.
– Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu czystość rzek, łąk, lasów, wsi i miast, do wspólnego sprzątania. Oczywiście że to nie nasze śmieci, ale nasza planeta, na której nam zależy i chcemy żeby była czyta i piękna. Dla nas samych, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków – zachęca ekolog Dominik Dobrowolski.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Ochrona Środowiska | Ziemia – kosztowne, ale jedyne wspólne dobro
Liczy się każdy metr posprzątanego brzegu Odry
Każdy może stworzyć swoją lokalna akcję , skrzyknąć rodzinę, znajomych, przyjaciół i wspólnie z nimi oczyścić fragment brzegów rzeki w swojej okolicy.
– Nasza Akcja obejmuje całe dorzecze Odry i wszystkie jej dopływy. Zapraszamy chętnych, którzy posprzątają np.: Wartę, Nysę Kłodzką lub Łużycką, Bóbr, Pełcznicę, Prudnik, Barycz czy Ślęzę.
Najważniejsze, aby zaadaptować tak symbolicznie swój kawałek rzeki i nie tylko posprzątać brzegi, ale przypilnować, by nie były zaśmiecane – mówi Przemysław Przybylski, koordynator akcji w banku Credit Agricole.
Czytaj także: Credit Agricole uruchamia Zielony Kredyt dla małych i średnich firm
Dofinansowanie dla lokalnych organizatorów od Credit Agricole
Lokalni organizatorzy mogą otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie akcji. Darczyńcą grantów jest bank Credit Agricole.
Zgłoszenie lokalnego sztabu należy wysyłać do regionalnych koordynatorów akcji:
- Dominik Dobrowolski odpowiada za odcinek Odry oraz jej dorzecza od granicy z Czechami do Opola. Kontakt: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978.
- Stowarzyszenie EKO-UNIA koordynuje akcje na odcinku od Opola do Nowej Soli. Kontakt: Anna Adamczyk: akcjaczystaodra@gmail.com, tel. 511 032 036.
- KPWK Krosno Odrzańskie jest regionalnym koordynatorem akcji na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Kontakt: Wojtek Kliszewski: w.kliszewski@kpwk-krosnoodrzanskie.pl, tel. 661 068 040.
- Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina jest regionalnym koordynatorem akcji od Słubic do Świnoujścia. Akcje lokalne można zgłaszać przez formularz zgłoszeniowy: https://lnkd.in/dyrxzGBE a wszelkie pytania można kierować na maila: akcjaczystaodra@stowarzyszeniewywrotka.pl, tel. 725 559 666.
Akcja Czysta Odra jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, której celem jest budowanie świadomości problemu nadmiaru plastikowych odpadów w środowisku.
W tym roku kampania skupia się na edukacji poświęconej problemowi mikroplastiku, czyli drobinek tworzyw sztucznych niewidocznych dla ludzkiego oka, które w wodzie łączą się z drobnoustrojami, cząsteczkami toksyn lub ścieków i przez wodne zwierzęta często mylone są z pokarmem.
Aby przeciwdziałać temu problemowi należy przede wszystkim zmniejszyć zużycie plastiku i poprawić system zbiórki i przetwarzania plastikowych odpadów.
Więcej informacji na ten temat, a także na temat Akcji Czysta Odra można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl