104 mln zł na aktywizację cudzoziemców w I edycji programu na lata 2022-2023

104 mln zł na aktywizację cudzoziemców w I edycji programu na lata 2022-2023
Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ramach I edycji programu aktywizacyjnego dla cudzoziemców do jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i instytucji rynku pracy trafi 104 mln zł, poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Ze względu na duże zainteresowanie konkursem budżet programu zwiększono ponad dwukrotnie (początkowo była to kwota 40 mln zł).

Czytaj także: Firmy chcą zatrudniać Ukraińców >>>

„Poziom konkursu był bardzo wysoki, większość ofert była przemyślana i dobrze przygotowana. Projekty, które uzyskały finansowanie z pewnością przyczynią się do większej integracji społecznej i aktywizacji zawodowej cudzoziemców. Środki będą przeznaczone również na szkolenia językowe i zawodowe oraz na pomoc psychologiczną” – powiedziała minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana w komunikacie.

Konkurs ofert w ramach pierwszej edycji programu aktywizacyjnego dla cudzoziemców na lata 2022-2023 został ogłoszony w lutym br.

Instrumenty ułatwiające obywatelom Ukrainy wchodzenie na polski rynek pracy

Równocześnie rząd przygotowywał szereg systemowych instrumentów ułatwiających obywatelom Ukrainy wchodzenie na polski rynek pracy. Część z nich znalazła się w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Z kolei projekt nowelizacji tej ustawy, który znajduje się obecnie na etapie prac sejmowych  zakłada wprowadzenie rozwiązań służących zapewnieniu przez samorządy opieki nad najmłodszymi dziećmi uchodźców, w szczególności w sytuacji, gdy ich rodzice pracują.

Czytaj także: Ukraińcom będzie łatwiej znaleźć pracę w Polsce >>>

Projekt zakłada też wdrożenie rozwiązań ułatwiających dostęp do szkoleń z języka polskiego. Zapewniony zostanie odpowiedni standard ochrony obywateli Ukrainy, związany z wykonywaniem przez nich pracy w Polsce – chodzi także o umożliwienie inspektorom pracy prowadzenia skutecznych działań kontrolnych w tym zakresie.

Źródło: ISBnews