ZUS: w 2020 roku nie będzie niekorzystnej waloryzacji czerwcowych emerytur

ZUS: w 2020 roku nie będzie niekorzystnej waloryzacji  czerwcowych emerytur
Fot. stock.adobe.com / Montri
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Emerytura w czerwcu będzie ustalana na podobnych zasadach jak w maju, czyli korzystniej dla wnioskujących. Na takie przeliczenie pozwalają przepisy wprowadzone w tarczy antykryzysowej.

#GertrudaUścińska: Wskaźnik waloryzacji 108,94 pozwala uzyskać przyrost stanu konta o wartości 450 tys. zł o kwotę 40,2 tys. zł #Emerytury #Waloryzacja @zus_pl

W ramach tarczy antykryzysowej 3.0 udało się wprowadzić szczególne rozwiązanie, zgodnie z którym dla osób, które przejdą na emeryturę w czerwcu 2020 r., emerytura będzie mogła zostać ustalona tak, jak gdyby było to w maju, jeśli będzie to dla nich korzystniejsze.

‒ Oznacza to, że będzie miała zastosowanie dodatkowa waloryzacja kwartalna, która według zasad ogólnych nie przysługuje przy ustalaniu emerytury w czerwcu każdego roku ‒ wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Już nie trzeba czekać do lipca

Z tego powodu w poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem w maju lub lipcu.

Czytaj także: Nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów już od czerwca

‒ Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradzał klientom, aby jeśli to możliwe nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, lecz poczekali co najmniej do lipca. W tym roku nie będzie to już konieczne – dodaje prezes ZUS.

Dobre wskaźniki waloryzacji

Zgodnie z obwieszczeniem ministra rodziny w czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, wzrosną o 8,94 proc. Z kolei zgodnie z komunikatem prezesa GUS stany subkont wzrosną o 5,73 proc.

‒ To kontynuacja znakomitych wyników notowanych w poprzednich latach oraz wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie. Rok temu waloryzacja konta wyniosła 9,2 proc., zaś subkonta 5,01 proc. – podkreśla prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także: Wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2019 r. wynosi 8,94 proc.

Wskaźnik waloryzacji konta ustalany jest na bazie inflacji i tempa wzrostu przypisu składek emerytalnych. Natomiast subkonta waloryzujemy zgodnie z przeciętnym wzrostem nominalnego PKB za ostatnie 5 lat.

Przeprowadzana w czerwcu waloryzacja jest bardzo ważna, ponieważ stan konta i subkonta osiągnięty przez daną osobę w momencie przejścia na emeryturę służy do obliczenia wysokości jej emerytury.

‒ Wskaźnik 108,94 pozwala uzyskać przyrost stanu konta o wartości 450 tys. zł o kwotę 40,2 tys. zł.

Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to waloryzacja doprowadzi do dopisania aż 76 tys. zł – mówi prof. Uścińska.

Czytaj także: OFE kontynuują odrabianie strat, w maju zyskały średnio po 2,3 proc.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS