ZUS: przedsiębiorcy mogą już wnioskować o nowe świadczenia
‒ Mamy już pierwsze wnioski w ramach tarczy 6.0. O zwolnienie z opłacania składek stara się ponad 600 przedsiębiorców. Z kolei o dodatkowe świadczenie postojowe wpłynęło ok. 500 wniosków.
Zrobimy wszystko, aby pomoc trafiła do przedsiębiorców jak najszybciej. Pierwsze wypłaty trafią do wnioskujących już pod koniec pierwszego tygodnia przyszłego roku.
Z szacunków wynika, że ze zwolnienia z opłacania składek może skorzystać kilkaset tysięcy firm ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Pierwsze wypłaty trafią do wnioskujących już pod koniec pierwszego tygodnia przyszłego roku
Wszystkie wnioski o postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z tarczy antykryzysowej 6.0, konkretnych kodach PKD, które skorzystają z pomocy i terminach składania wniosków są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl
Czytaj także: Od stycznia trzeba będzie rejestrować umowy o dzieło w ZUS
Zwolnienia ze składek dla firm
Od 30 grudnia przedsiębiorcy działający w branżach oznaczonych ponad 40 kodami PKD (m.in. chodzi o handel, gastronomię, pozaszkolne formy edukacji, obiekty kultury i sportu, fizjoterapeutów) uzyskali prawo do zwolnienia ze składek za listopad.
Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od 30 grudnia do końca stycznia 2021 roku
Jednym z warunków jest spadek przychodu o co najmniej 40 proc. w listopadzie br. w porównaniu do sytuacji w listopadzie ubiegłego roku.
Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od 30 grudnia do końca stycznia 2021 roku. A do końca 2020 roku muszą pamiętać o obowiązku dostarczenia do ZUS dokumentów rozliczeniowych za listopad br.
Tarcza 6.0 zwalnia też dodatkowe branże ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75 proc. za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku.
Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie będą mogły składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki.
We wszystkich tych przypadkach zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub pokryć nią kolejne składki.
Czytaj także: Przedsiębiorcy mogą wnioskować o Mały ZUS Plus przez cały styczeń
Dodatkowe świadczenie postojowe
Więcej przedsiębiorców skorzysta z dodatkowego świadczenia postojowego. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe nawet trzy razy. Warunkiem pierwszej wypłaty jest spadek przychodu w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek o co najmniej 75 proc. w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Przedsiębiorcy z tych branż już mogą składać wnioski (od 16 grudnia).
Dodatkowe postojowe będzie im przysługiwało jednokrotnie
30 grudnia ZUS zacznie przyjmować wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców (według PKD działalności wymienionego w ustawie). Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek.
Dodatkowe postojowe będzie im przysługiwało jednokrotnie. Warunkiem wypłaty jest spadek przychodu w październiku br. albo listopadzie br. o co najmniej 40 proc. w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu sprzed roku.
Prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną również osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku.
Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów). Wnioski o postojowe w ZUS będą mogli składać od 15 stycznia 2021 r.
Czytaj także: Tarcza 6.0: zwolnienie ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe tylko po złożeniu e-wniosku