ZUS przedłużył termin złożenia e-wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

ZUS przedłużył termin złożenia e-wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej
Fot. stock.adobe.com / johan10
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do 5 czerwca ’23 prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), poinformował Zakład.

– W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów.

Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: W jaki sposób przedsiębiorcy mogą uzyskać zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Przygotowane wnioski na PUE ZUS…

Zgodnie z przepisami, jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot.

Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u.

Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia 2023 roku.

Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS będzie udostępniony w widoku „Dokumenty i wiadomości, sekcja dokumenty robocze.”

Czytaj także: Kiedy i komu ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej?

…albo można skorzystać z wniosku RZS-R

Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

Może to zrobić, wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA.

Co ważne, przedsiębiorcy powinni również zweryfikować, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny lub wprowadzić go ręcznie.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS