ZUS planuje wprowadzenie automatyzacji obliczania należnych składek

ZUS planuje wprowadzenie automatyzacji obliczania należnych składek
Fot. Stock.adobe.com/piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska spotkała się z przedsiębiorcami. Przedstawiła i omówiła planowane zmiany związane z programami transformacji cyfrowej, które mają ułatwić prowadzenie firm. - Chcemy, aby doszło do daleko idącego odciążenia płatników składek z dotychczasowych zadań - podkreśla prof. Uścińska w opublikowanym komunikacie.

ZUS zorganizował dwudniowe webinarium „ZUS ‒ Programy Transformacji Cyfrowej”. Uczestniczyło w nim kilkuset przedsiębiorców oraz kadra kierownicza Centrali ZUS. Spotkanie dotyczyło programów transformacji cyfrowej, które mają ułatwić prowadzenie firm.

Aby otrzymać zasiłek, nie trzeba będzie składać wniosku do ZUS

– Spotkanie ma charakter konsultacyjny ze środowiskiem przedsiębiorców w zakresie dużych programów transformacji cyfrowej. Chcemy uwzględniać państwa opinie, doświadczenie i wiedzę –  powiedziała prof. Gertruda Uścińska rozpoczynając spotkanie z przedsiębiorcami.

Czytaj także: ZUS, od 16 maja w zgłoszeniu do ubezpieczenia trzeba podawać kod wykonywanego zawodu

ZUS ustali wysokość składki i wyrejestruje też z ubezpieczeń

ZUS przejmie na siebie obowiązek ustalania wysokości składek, które należy opłacić i zgłaszania oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń.

Na podstawie przekazanego przez płatnika Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego (JPU) ZUS poinformuje przedsiębiorcę o wysokości składek. Jeśli przedsiębiorca nie będzie miał zastrzeżeń do przygotowanych przez ZUS wyliczeń wystarczy, że opłaci składkę

– Chcemy, by w ramach automatyzacji obsługi płatników składek i automatyzacji wypłaty zasiłków doszło do daleko idącego odciążenia płatników składek z tych dotychczasowych zadań – podkreślała prezes ZUS.

Na podstawie przekazanego przez płatnika Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego (JPU) ZUS poinformuje przedsiębiorcę o wysokości składek

Jak dodała prof. Uścińska, automatyzacja obliczania należnych składek wpisuje się w kontekst wcześniejszych reform, w tym e-składki oraz elektronicznych zwolnień lekarskich.

Czytaj także: Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Wypłaty wszystkich zasiłków z ubezpieczeń społecznych

Prostsze będą też zasady ustalania prawa do zasiłków oraz ich obliczania. ZUS przejmie wypłatę wszystkich zasiłków z ubezpieczeń społecznych, także tych, które teraz wypłaca pracodawca.

Aby otrzymać zasiłek, nie trzeba będzie składać wniosku do ZUS – zasiłki będą wypłacane na podstawie zwolnienia lekarskiego lub informacji o udzielonym urlopie macierzyńskim.

– Okres pandemii, oprócz ogromnych transferów pieniężnych, to także unowocześnienie obsługi naszych klientów oraz elektronicznej formy składania wniosków – wskazała profesor Uścińska.

Strategia ZUS na lata 2021-2025

Programy transformacji cyfrowej to wynik przyjętej przez Zakład Strategii na lata 2021-2025. W ciągu najbliższych kilku lat sposób funkcjonowania Zakładu, a wraz z nim systemu zabezpieczenia społecznego, ulegnie daleko idącej transformacji.

Zarząd Zakładu przyjął plan transformacji organizacyjnej i cyfrowej ZUS na lata 2021-2025, który obejmuje nowoczesny e-urząd, automatyzację i doskonalenie procesów oraz nowoczesną architektura IT, elektronizację procesów, komunikacji i dokumentacji oraz wymianę i integrację danych w ramach e-administracji.

Czytaj także: Obciążenia PIT i ZUS: Polska awansowała o dwa miejsca w UE w 2020 roku

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS