ZUS nagrodzi projekty przedsiębiorców, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi

ZUS nagrodzi projekty przedsiębiorców, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Blisko 4 tys. wniosków wpłynęło do ZUS, w ramach konkursu, w którym pracodawcy mogą otrzymać dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy w swojej firmie. To ponad 16 proc. więcej niż w roku 2021 roku, poinformował ZUS.

Do 8 lipca tego roku można było składać wnioski w kolejnej edycji konkursu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ramach którego pracodawcy mogą otrzymać od 10 tys. do 300 tys. zł dofinansowania.

‒ W ramach konkursu na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2023 roku do ZUS za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl wpłynęło 3 980 wniosków. To ponad 16 proc.  więcej niż w roku 2021 roku ‒ mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak dodaje, w czasie naboru wniosków do Zakładu, na skrzynkę konkurs@zus.pl, wpłynęło prawie 2400 zapytań dotyczących konkursu.

Czytaj także: Uchodźcy z Ukrainy w Polsce: specustawa a bezpieczeństwo zatrudnianych wg uproszczonej procedury

Cele dofinansowania

‒ Pracodawca może zdobyć dofinansowanie na przykład na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości. Lista możliwości jest długa – wskazuje rzecznik ZUS.

Dofinansowanie może pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę.

Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 90 mln złotych. To o 15 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji konkursu.

Czytaj także: Jest nowy projekt regulacji pracy zdalnej

Uczestnicy konkursy

W konkursie mogą wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków oraz nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach.

Dofinansowanie może pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę

Nie mogą też znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.

Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS