ZUS: do 31 stycznia część z płatników ma czas na złożenie druku ZUS IWA

ZUS: do 31 stycznia część z płatników ma czas na złożenie druku ZUS IWA
Fot. stock.adobe.com/vivoo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do 31 stycznia część z płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za rok 2022. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla konkretnego płatnika, przypomina ZUS.

Informację ZUS IWA za 2022 r. muszą złożyć płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek.

– Chodzi o ubezpieczenie wypadkowe i dotyczy płatników, którzy  zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych oraz 31 grudnia 2022 r. byli wpisani do rejestru REGON – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Czytaj także: Sprawdź ile w 2023 roku będzie kosztowała Twoja składka zdrowotna

Informacje niezbędne na druku ZUS IWA

Dokument  ZUS IWA powinien zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

Należy także umieścić w nim dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich jakie miały miejsce w roku, za który jest składana IWA, czyli w 2022 roku.

Na podstawie tych danych ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy tj. od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku.

Czytaj także: Zgłoszenia przedsiębiorców do małego ZUS plus tylko do 31 stycznia 2023 roku

Wyliczona wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na PUE ZUS

Płatnicy, którzy przekazali do Zakładu informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki.

Pozostali płatnicy samodzielnie, zgodnie z przypisanym im kodem PKD ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, która jest zróżnicowana w zależności od stopnia ryzyka, uzależnionego od rodzaju prowadzonej przez nich działalności.

Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

Więcej informacji o formularzu ZUS IWA oraz ustalaniu składki na ubezpieczenie wypadkowe można uzyskać na stronie internetowej www.zus.pl, pod numerem telefonu 22 560 16 00 oraz w każdej placówce ZUS.

Czytaj także: mZUS: pierwsza aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS