ZUS: blisko 591 mln złotych składek nie zapłacą przedsiębiorcy za marzec

ZUS: blisko 591 mln złotych składek nie zapłacą przedsiębiorcy za marzec
Fot. stock.adobe.com/johan10
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku dla ponad 436 tysięcy płatników składek. Łączna kwota zwolnienia to blisko 591 mln złotych ‒ poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

#GertrudaUścińska: #Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach #Koronawirus #TarczaAntykryzysowa #SkładkiZUS #PUE @zus_pl

ZUS na bieżąco rozpatruje również wnioski o świadczenie postojowe. Do prawie 200 tys. przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło prawie 374 miliony złotych. Już w poniedziałek szykowane jest do wypłaty kolejne 160 mln.

‒ Uruchomiliśmy specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tarczy. To ułatwi i przyśpieszy wypłatę świadczeń. Podobny system był już wykorzystywany przy rozpatrywaniu wniosków o przejście na emeryturę ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

I dodaje, że przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

ZUS nie wykorzystuje terminu 30 dni

Prezes ZUS zaznacza, że pomimo ustawowych zapisów dających Zakładowi czas na rozpatrzenie wniosków (tj. 30 dni złożeniu dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu) są one już rozpatrywane i będą sukcesywnie realizowane.

‒ Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków traktujemy priorytetowo ‒ dodaje prof. Uścińska.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy  zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych.  Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Więcej beneficjentów dzięki tarczy antykryzysowej 2.0

Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS