ZUS: 31 marca mija termin na złożenie rozliczenia zwolnienia z opłacania składek
‒ Płatnicy muszą przekazać deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za okres, za który występują o zwolnienie z opłacania składek. Obowiązek ten nie dotyczy tylko płatników zwolnionych z przekazywania co miesiąc dokumentów rozliczeniowych – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej
Wniosek o zwolnienie z opłacania składek (RDZ-B7) musi trafić do ZUS najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Można go złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Czytaj także: Ważna zmiana dla płatników składek: w drugim kwartale 2021 roku ZUS uruchomi Centra Obsługi Wniosków o Ulgi
Kto ma obecnie prawo do pomocy
Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe.
Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport
Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (według kodu PKD odnotowanego w rejestrze REGON na 30 listopada 2020 r.).
Czytaj także: Tarcza 6.0: rząd przedłuża wsparcie dla firm, koszt to 5,1 mld zł
W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy).
Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci.
Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.
Czytaj także: Tarcza 6.0: jednorazowe świadczenie postojowe dla twórców na umowach cywilnoprawnych