Znamy laureatów Wektorów 30-lecia Pracodawców RP
– Mijające trzy dekady udowodniły, że samorządy to najlepsza i najefektywniejsza forma administracji publicznej. Jubileusz 30-lecia to znakomita okazja, by samorządom podziękować – powiedział rozpoczynając uroczystość wręczenia Wektorów Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Samorządy zawsze były najbliżej ludzi i przedsiębiorczości. Dbały o nasze „małe ojczyzny” najlepiej jak to możliwe. Walczyły o pokonanie przeszkód na drodze rozwoju lokalnej przedsiębiorczości – stwierdził.
W kategorii Samorządów Województw, Wektory 30-lecia otrzymały samorządy Mazowsza oraz Pomorza. W kategorii Metropolii i Miast powyżej 500 tys. – samorządy Łodzi oraz Wrocławia, a w kategorii Gmin Miejskich oraz Miejsko-Wiejskich – Nowa Sól. Wszystkie uhonorowane samorządy zostały nagrodzone za „szczególne osiągnięcia w tworzeniu warunków do rozwoju przedsiębiorczości”.
Czytaj także: Wektory 2018 rozdane. Pracodawcy RP nagrodzili innowatorów >>>
Wektor Nadziei
Kapituła nagród Wektorów 30-lecia Pracodawców RP przyznała także Wektora Nadziei – dla Rady Dialogu Społecznego. Odebrała go Dorota Gardias, Przewodnicząca Rady. „Z nadzieją, że stanie się wzorcem, że nada właściwy kierunek relacjom między rządem a stroną społeczną oraz że wyznaczy standardy nowoczesnego i partnerskiego dialogu” – napisano w laudacji.
„Za pomoc tysiącom osób cierpiącym z powodu wad słuchu, która zmieniła ich życie na lepsze. Za opracowanie metod tak pionierskich i tak skutecznych, że stały się one wzorcem dla lekarzy na całym świecie” – Wektora Specjalnego otrzymał profesor dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, światowej sławy specjalista chorób słuchu, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji 30-lecia Pracodawców RP odczytał podczas otwarcia gali minister Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP . Poprzedziła ją międzynarodowa konferencja „Pracodawcy Europy Środkowej i Wschodniej. Trzydzieści lat doświadczeń i przyszłość”, zorganizowana na Zamku Królewskim w Warszawie. Zgromadziła przedstawicieli wielu krajów Europy, zwłaszcza Środkowo-Wschodniej, które razem z Polską 30 lat temu rozpoczęły proces transformacji.
– Patrzyliśmy wtedy w przyszłość, widząc tytaniczne wyzwania – powiedział, otwierając konferencję Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Mieliśmy w sercach wiarę, a w rękach siłę. Po 30 latach mamy teraz więcej siwych włosów, ale możemy powiedzieć, że daliśmy radę. Zrobiliśmy to, czego wymagał od nas historyczny moment w dziejach Polski. Dokonaliśmy gospodarczej transformacji. To wspólne dzieło pracodawców i pracowników. Każdy, kto po 1989 roku przyczynił się do rozwoju gospodarczego Polski, może dziś poczuć się dumny – podkreślił.
Sukces polskiej transformacji
– Polska przeszła rewolucyjna przemianę. To historia wielkiego sukcesu na miarę Europy. Pracodawcy RP mogą być dumni, że stworzyli cenioną organizację i zaczynając „od zera” przeprowadzili zmiany w kraju – powiedział Prezydent Międzynarodowej Organizacji Pracy (IOE) Erol Kiresepi. – Sukces Polski to również sukces waszej organizacji. Dziękujemy za zaangażowanie na forach międzynarodowych, w tym w ramach grupy B20 – zaznaczył.
Sukces polskiej transformacji chwalił też Phill O’Reilly, Prezydent Business at OECD. – Pracodawcy RP odegrali kluczową rolę w przejściu od gospodarki centralnej do rynkowej – powiedział.
– Nasz kraj bardzo się zmienił i jest co świętować, ale z umiarem i patrząc na to, co czeka nas w najbliższym czasie – zaznaczył w swoim wystąpieniu Jacek Krawczyk, Prezydent Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). – Widzimy wewnątrz UE coraz więcej tendencji protekcjonistycznych i to jest coś, czemu musimy się przeciwstawić. Gratuluję Pracodawcom RP roli, jaka odegrali dotąd. Wzywam wszystkich do współpracy, Bruksela bez naszego głosu nie będzie tak efektywna, jak powinna – zakończył.
Osiem debat tematycznych
W części panelowej zorganizowano osiem debat dotyczących zarówno analizy minionych trzech dekad, jak i spojrzenia w przyszłość. W panelu „Rozwój gospodarki rynkowej, rozwój przedsiębiorczości, powstanie niezależnych organizacji pracodawców” Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Bank Polski SA przypomniał, że 30 lat temu w Polsce nie było kapitału, nie było dostępu do finansowania zagranicznego, a poziom innowacji był niski. – Dziś zbudowaliśmy kapitał, mamy nieograniczone możliwości finansowania, ale nadal mamy niski poziom innowacji – zauważył prezes Jagiełło.
– Wbrew powszechnym opiniom, „szklany sufit” dla kobiet na rynku pracy nadal istnieje, a rolą liderek biznesu jest jak najszybsze zlikwidowanie tej bariery – powiedziała Wioletta Kandziak, dyrektor wykonawcza ds. kadr w PKN Orlen, podczas panelu „Kobiety sukcesu. Doświadczenia i wyzwania kolejnych lat”.
W ostatnim panelu pt. „Biznesowy cel XXI wieku – neutralność klimatyczna” wzięli m.in. udział Wiceminister Środowiska, Prezydent COP24 Michał Kurtyka oraz Wiceminister Energii Tomasz Dąbrowski. Wiceminister Kurtyka przypomniał, że dotychczasowe rozumienie neutralności klimatycznej jako kwestii energetyczno-klimatycznych stało się niepełne. Doszły do nich obszary transportowa oraz rolnicza co wymusza dodatkowe działania. W dyskusji podniesiono też wątek niezbędnych analiz, które muszą poprzedzić decyzje dot. np. odejścia od węgla w energetyce. – W związku ze zmianami mogą zniknąć całe gałęzie przemysłu. Jeśli wyeliminujemy węgiel, coś musi w jego miejsce powstać – powiedział wiceminister Dąbrowski. – Nie ma jednej ścieżki rozwoju i zmian, które byłyby dostosowane do wszystkich krajów członkowskich UE.
Partnerem strategicznym jubileuszu był PKN Orlen, nowoczesny gracz na rynku paliw i energetyki, największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej, notowana w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, Platts TOP250 czy Thomson Reuters TOP100. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, w Kanadzie i na Słowacji.
Partnerami głównymi jubileuszu byli Provident oraz Profbud. Partnerami 30-lecia Pracodawców RP byli: Coca-Cola HBC Polska, Enea, Grupa Luxmed, Impel Group, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie, Murapol, Orange Polska, Pfizer, PGE Narodowy, PKO Bank Polski, Strabag, Terma Bania oraz VIVUS Finance.