Zmiany w zarządzie PKP Intercity S.A.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pkp.intercity.01.400x70Z dniem 16 stycznia br. Jacek Leonkiewicz został wybrany Prezesem Zarządu PKP Intercity S.A. Dotychczas sprawował on funkcję Dyrektor Prywatyzacji i Nadzoru Właścicielskiego w PKP S.A. Do Zarządu dołączy również Magdalena Zajączkowska-Ejsymont, dotychczasowy członek Rady Nadzorczej PKP Intercity. Z dniem 1 lutego br. obejmie w spółce funkcję Członka Zarządu ds. finansowych.

Zmiana odbywa się na prośbę dotychczasowego Prezesa Marcina Celejewskiego, który od momentu powołania deklarował, że obejmuje tę funkcję na czas określony. Tym momentem jest pozytywne zamknięcie procesu wdrażania nowych pociągów Express Intercity Premium. Marcin Celejewski pozostanie w Zarządzie spółki i będzie odpowiadał między innymi za relacje z najważniejszymi kontrahentami, do których należą Alstom, Pesa, Newag oraz Stadler.

– Dotychczasowy Prezes PKP Intercity z sukcesem zakończył swoją roczną misję, wykonał najważniejsze zadanie jakim było wprowadzenie na polskie tory pociągów Express InterCity Premium – mówi Prezes Grupy PKP Jakub Karnowski. – Jednak teraz nasz przewoźnik staje przed kolejnym ważnym wyzwaniem, jakim jest proces prywatyzacyjny. Chcemy, aby spółka została do tego procesu jak najlepiej przygotowana, stąd zmiana na stanowisku prezesa.

Obejmujący nowe stanowisko Jacek Leonkiewicz był w PKP S.A. odpowiedzialny za nadzorowanie procesów prywatyzacyjnych w Grupie PKP. Z powodzeniem przeprowadził debiut giełdowy PKP Cargo, a następnie sprzedaż kolejnego pakietu akcji przewoźnika w ramach transakcji ABB. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczął również procesy prywatyzacyjne kolejnych spółek z Grupy PKP – TK Telekom i PKP Energetyka.

Jacek Leonkiewicz jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz CEMS Master in International Management. Studiował również w Madrycie na Universidad Carlos III oraz w Kopenhadze na Copenhagen Business School. Karierę zawodową rozpoczął w jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie J.P. Morgan w Londynie, gdzie pracował w zespołach Equity Capital Markets, Debt Capital Markets oraz Equity Private Placements. Był również członkiem zespołu Debt Capital Partners banku Merrill Lynch w Londynie. Następnie związany z PKO TFI, gdzie zajmował się analizą rynku akcji, w szczególności spółek z sektora budowlanego, przemysłowego, deweloperskiego oraz transportowego. Od 2013 r. pełnił funkcję Dyrektora Zarządzającego ds. Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w PKP S.A.

Magdalena Zajączkowska-Ejsymont jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w PZU Asset Management S.A., kolejno jako analityk rynku akcji oraz doradca inwestycyjny w zakresie analizy sprawozdań finansowych spółek notowanych na giełdach papierów wartościowych oraz w AIG Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym S.A. (obecnie Amplico PTE), jako zastępca zarządzającego portfelem akcji. Następnie zatrudniona w PKO Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A. jako zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Portfelami Akcyjnymi. Pełniła również funkcję Prezesa Związku Maklerów i Doradców. Od lipca 2013 r. pełniła funkcję członka Rady Nadzorczej, a od października 2013 r. również przewodniczącej Komitetu Audytu Rady Nadzorczej PKP Intercity S.A.

źródło: www.intercity.pl