Zmiany w płacy minimalnej? Minister Rafalska: chcemy, by nie uwzględniano dodatku stażowego

Zmiany w płacy minimalnej? Minister Rafalska: chcemy, by nie uwzględniano dodatku stażowego
Fot. stock.adobe.com/Khongtham
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt nowelizacji z propozycją, by w płacy minimalnej nie uwzględniać dodatku stażowego, poinformowała szefowa resortu Elżbieta Rafalska.

Minister @E_Rafalska: chcemy, żeby w minimalnym wynagrodzeniu nie uwzględniano dodatku stażowego #PłacaMinimalna

„Chcemy, żeby stażowe było dodatkiem ponad minimalne wynagrodzenie. Zdarza się taka sytuacja, że zatrudnienie podejmuje osoba, która nie ma żadnego stażu i dla niej, oczywiście, propozycja płacowa nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie. A osoba, która pracuje np. 15-20 lat też, niestety, pobiera minimalne wynagrodzenie. I ta wysługa lat stanowi część minimalnego wynagrodzenia” – powiedziała Rafalska w wywiadzie dla TVP Info.

Jest to odbierana jako niesprawiedliwe rozwiązanie, pracownicy zgłaszają to już od wielu lat, podkreśliła.

„10 grudnia ten projekt zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu skierowaliśmy do konsultacji międzyresortowych i społecznych z propozycją, żeby to rozwiązanie weszło w życie od 1 stycznia 2020 r.” – podkreśliła minister.

We wrześniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r., na mocy którego minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2 250 zł (w 2018 r. – 2 100 zł, co oznacza wzrost o 7,1%).

„Sytuacja FUS jest najlepsza od wielu lat”

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jest najlepsza od lat. Wpływają na to m. in. rosnące wynagrodzenia, ale także rozwiązania uszczelniające, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

„Sytuacja FUS jest najlepsza w ostatnich wielu latach. Pokrycie wypłaty świadczeń emerytalnych jest na poziomie 80% – takiego rezultatu nie było od dawna” – powiedziała Rafalska w wywiadzie dla TVP Info.

„Na to składa się duża liczba pracujących – najwyższa od lat, rosnące wynagrodzenia, ale też działania uszczelniające i zmiany, które wprowadził ZUS, ale też ministerstwo – myślę tu o e-składce, która uszczelniła system, uporządkowała i dzięki temu przychody ze składek w ZUS-ie są na poziomie najwyższym od lat” – dodała minister.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.

W rezultacie wszystkie emerytury i renty zostaną podniesione o nie mniej niż o 70 zł brutto. Jednocześnie w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, gwarantowana minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji wyniesie 52,5 zł brutto.

Źródło: ISBnews