Zmiany w PIT: będzie możliwość zmiany formy opodatkowania i przejścia na skalę

Zmiany w PIT: będzie możliwość zmiany formy opodatkowania i przejścia na skalę
Artur Soboń, Źródło: MAP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W trakcie konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono możliwość wyboru skali podatkowej przez przedsiębiorców, którzy dotychczas rozliczali się na ryczałcie, poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Czas na rozliczenie wszyscy przedsiębiorcy będą mieli do 30 kwietnia.

Możliwość zmiany formy opodatkowania – od początku roku bądź od 1 lipca br. – przedsiębiorcy będą mieć do 22 sierpnia.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych był konsultowany z partnerami społecznymi od 24 marca.

Ostatecznie po rozmowach z samymi przedsiębiorcami, z doradcami podatkowymi, z księgowymi, zaproponowaliśmy możliwość ponownego wyboru […]. – dla przedsiębiorców na ryczałcie i na 'liniówce’ mamy możliwość wyboru skali. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia roku 2023.

– powiedział Soboń podczas briefingu.  

Przepis będzie obowiązywał tylko w tym roku

Podkreślił, że jest to epizodyczny przepis, dotyczący tego roku podatkowego. W kolejnych latach przedsiębiorcy będą wybierać sposób opodatkowania na zwyczajnych zasadach.

Warunkiem zmiany formy opodatkowania jest zaprowadzenie odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia.

„Ten czas do 30 kwietnia jest czasem zarówno na rozliczenie się z fiskusem dla przedsiębiorców, jak i na ponowny wybór sposobu opodatkowania w ramach rozliczenia rocznego. Przy tych zmianach ujednolicamy termin rozliczenia dla wszystkich przedsiębiorców. Jest to 30 kwietnia. Nie ma już krótkich terminów, jakie były np. na ryczałcie, jest jeden wspólny termin” – wskazał Soboń.

Przedsiębiorcy będą mogli dokonać zmiany za cały rok podatkowy 2022 albo za jego część

Przedsiębiorcy będą mogli dokonać zmiany za cały rok podatkowy 2022 albo za jego część – od 1 lipca do 31 grudnia.

„Ci przedsiębiorcy, którzy dzisiaj podejmą decyzję, że nie chcą wstecz zmieniać tego, w jaki sposób prowadzić księgi i rozliczać podatek, ale zrobić to od 1 lipca i w zaliczkach rozliczać się od 1 lipca przejść na skalę, będą mieli taką możliwość do 22 sierpnia (20 sierpnia przypada w sobotę), będą mogli prowadzić księgi przez pół roku w taki sposób, w jaki wybrali na początku roku, a przez drugie pół roku zgodnie z nowym wyborem [wg skali]” – podkreślił wiceminister.

Zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji przedsiębiorcy nie musieliby się cofać w prowadzeniu ksiąg za pół roku, ale nie przysługiwałyby im bonusy, które występują przy rozliczaniu rocznym według skali.

Dzielenie kwoty wolnej w zaliczkach przy różnych dochodach od 1 stycznia 2023 r.

Po konsultacjach społecznych projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono zapis zakładający przesunięcie możliwości dzielenia kwoty wolnej od podatku w zaliczkach przy różnych dochodach, a także przy umowach cywilno-prawnych na 1 stycznia 2023 r., poinformował także Artur Soboń.

Konsultacje społeczne projektu trwały od 24 marca br.

„Dwie kwestie przekładamy z 1 lipca na 1 stycznia w wyniku tych konsultacji, które za nami. Jedna to jest możliwość dzielenia proporcjonalnie przy różnych źródłach dochodu kwoty wolnej w zaliczkach. […] Ale w związku z tym, że to jest operacja wymagająca czasu, po konsultacjach zmieniamy datę wejścia w życie na 1 stycznia 2023 r.” – powiedział Soboń podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Zmiany w podatkach: od 1 lipca obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent; koniec ulgi dla klasy średniej >>>

MF proponuje, żeby to była nie tylko jedna dwunasta czyli kwota wolna przez 12 miesięcy, ale również 1/24, 1/36, przy pozyskiwaniu dochodów np. u dwóch czy trzech płatników podatku.

„Podobnie jak nowy tytuł w zaliczkach umowy cywilno-prawnej. Zależało nam na tym, żeby proporcjonalnie kwotę wolną w zaliczkach rozliczać także przy umowach zlecenia, natomiast w związku z tym że dostawcy systemów informatycznych mówią o tym, że taka zmiana, który oznacza zupełnie nowy tytuł w rozliczeniach kwoty wolnej wymaga więcej pracy niż tak krótki termin 1 lipca, również zmieniamy na 1 stycznia” – wyjaśnił wiceminister.

Resort planuje także, by z PIT-2 uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie.  PIT-2 ma zawierać katalog zmian, które będzie można wybrać i które będą obowiązywać w rozliczeniu podatkowym. 

Wprowadzony ma także zostać automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej, uszczelniona ma zostać tzw. ulga remontowa i zlikwidowana tzw. ulga zabytkowa (na remont zabytków).

„Jeżeli ktoś będzie chciał remontować taki zabytek, to pod ścisłą kontrolą konserwatora po akceptacji na podstawie określonych w ustawie dokumentów będzie mógł takiego odliczenia podatku dokonać, ale zawsze pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków” – tłumaczył wiceminister.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało także, że wycofuje się z propozycji, która zmieniała PIT 0. Zgodnie z nowym zapisem  senior podejmując pracę będzie mógł korzystać z PIT 0 niezależnie od tego czy był na emeryturze czy nie.

„Chcielibyśmy, by Sejm rozpoczął prace nad projektem noweli o PIT pod koniec kwietnia”

Ministerstwo Finansów liczy, że Sejm rozpocznie prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod koniec kwietnia br. poinformował Artur Soboń.

„Zależy nam na tym, aby w tym ostatnim terminie kwietniowym Sejmu rozpocząć już prace parlamentarne, rozpocząć rozmowy z posłami, rozmowy w komisjach. Gotowi jesteśmy na to, aby również te zmiany które posłowie zaproponują, tak samo poważnie potraktować jak te zmiany, wynikające z tych konsultacji” – powiedział Soboń podczas konferencji.

Zapowiedział, że na razie po konsultacjach społecznych czas na uzgodnienia międzyresortowe, po których projekt ma trafić na Komitet Stały Rady Ministrów.

„Chcielibyśmy na najbliższym Stałym Komitecie Rady Ministrów odbyć dyskusję nad tym projektem i jeśli się uda to oczywiście ten projekt skierować już na posiedzenie Rady Ministrów” – podkreślił.

Wiceminister nie wykluczył, że projekt będzie jeszcze ulegał korektom.

Rząd proponuje obniżenie stawki PIT do 12% z 17%, a także m.in. likwidację ulgi dla klasy średniej. Ponadto chce, aby do kwoty 8700 zł rozliczający się na liniowej stawce podatkowej 19% mogli zaliczyć w koszty składkę zdrowotną NFZ. Zakładana jest także możliwość pełnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem. Zmiany mogą doprowadzić do podniesienia deficytu budżetowego o ok. 0,5 pkt proc.

Źródło: ISBnews