Żegnamy prof. dr hab. Andrzeja Biercia wybitnego organizatora, jurystę i legislatora (1950 – 2020)
Andrzej Bierć pracę naukowo-badawczą łączył z działalnością dydaktyczną prowadząc wykłady i seminaria magisterskie m.in.: w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie, gdzie kierował Katedrą Prawa Cywilnego. Wypromował rzesze magistrantów i doktorantów, w tej liczbie uznanych dzisiaj specjalistów z zakresu specjalistycznych dyscyplin prawniczych. Zawsze dbał o wysoki poziom merytoryczny oraz metodologiczny prac swoich podopiecznych.
W latach 1987-2006 pełnił funkcję Sekretarza Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Wielkie zasługi Profesor położył w tworzeniu zrębów nowoczesnego prawa gospodarczego od początków polskiej transformacji. W latach 1994-1996 był członkiem Zespołu ekspertów do spraw harmonizacji prawa polskiego z prawem Wspólnot Europejskich przy Komitecie Integracji Europejskiej.
Od początku powstania Związku Banków Polskich, wspierał prace na rzecz środowiska bankowego tworząc propozycje nowych regulacji, w tym w ramach prac Zespołu ds. Reformy Prawa Bankowego przy NBP, przygotowywał projekty stanowisk i rekomendacji w kluczowych dla sektora kwestiach, a także wsparł budowę eksperckiego zaplecza prawniczego dla bankowości, uczestnicząc w powołaniu Centrum Prawa Bankowego i Informacji; wspierał powstanie Sądu Polubownego (Arbitrażowego) przy ZBP, w którego pracach uczestniczył od jego powołania uchwałą Walnego Zgromadzenia Izby 6 marca 1992 roku i przez wiele lat kierował pracami Sądu.
W działalności legislatorskiej łączył holistyczne i systemowe podejście do opracowywanych projektów z dbałością o precyzję i jasność rekomendowanych zapisów, co czyniło Zeń uznany autorytet w środowisku.
Szeroka skala Jego zainteresowań badawczych znajdowała wyraz w licznych publikacjach; artykułach naukowych i popularyzatorskich, monografiach, ekspertyzach z zakresu prawa cywilnego, prywatnego, bankowego, rynku kapitałowego. Bogata bibliografia autorstwa Andrzeja Biercia obejmuje ponad 120 pozycji.
W relacjach zawodowych cechowały Profesora nienaganne maniery, umiejętność skupienia uwagi na rozmówcy, otwartość na argumenty i rzeczowość wypowiedzi. Dla wielu stanowił inspirację i wzór, jak skutecznie przekładać wiedzę w zakresie prawa na praktyczne rozwiązania.
Za swoją działalność został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz nadanym przez Związek Banków Polskich Złotym Medalem Mikołaja Kopernika za zasługi w budowie i rozwoju sektora bankowego.
W Zmarłym żegnamy znakomitego legislatora i pedagoga, Człowieka, który odegrał ważną rolę w tworzeniu podstaw prawnych transformacji polskiej gospodarki.