Żeglowanie sposobem na urlop w czasie pandemii, wynajem łodzi bije rekordy

Żeglowanie sposobem na urlop w czasie pandemii, wynajem łodzi bije rekordy
Źródło: Boataround
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polacy coraz chętniej wypoczywają na wodzie - 2021 rok jest pod tym względem rekordowy. Według danych firmy Boataround liczba rezerwacji żaglówek i jachtów w Polsce wzrosła w te wakacje o 85%, w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Polacy pływają przede wszystkim z przyjaciółmi i przez co najmniej tydzień.

Żeglowanie czyli bezpieczny urlop

Eksperci zastanawiali się, czy po trudnym 2020 roku branża turystyczna odrobi straty. Tymczasem już teraz wiadomo, że kończące się wakacje były wyjątkowe, a podsumowanie sezonu na wodzie wygląda optymistycznie – w 2021 roku Polacy zarezerwowali rekordową jak dotąd liczbę łodzi na wakacyjne wyjazdy.

Przez ostatnie dwa lata liczba wypożyczanych łodzi potroiła się

Pływanie nie jest przy tym aktywnością dodatkową, ale najczęściej sposobem na większość lub cały urlop: aż 9 na 10 osób wynajmowało żaglówkę lub jacht na 8 dni, zaledwie 8% na cztery dni, a 2% na jeden dzień.

Czytaj także: Covid: Polacy na zagranicznych wakacjach bardziej bezpieczni niż w kraju?

Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround

– Pandemia zmieniła zwyczaje urlopowe Polaków. Wiele osób szukało bezpiecznych alternatyw dla „klasycznego” wypoczynku i masowej turystyki.

Sytuacja epidemiczna zachęciła do spędzania wakacji na wodzie, w niewielkiej grupie znajomych i z daleka od zatłoczonych hoteli – komentuje Pavel Pribiš, założyciel i CEO platformy Boataround.

I podkreśla, że:

– Żeglarstwo już od pewnego czasu przeżywa w Polsce prawdziwy boom. Przez ostatnie dwa lata liczba wypożyczanych łodzi potroiła się. Dodatkową zachętę do wybierania tej formy wypoczynku stanowi fakt, że posiadanie uprawnień żeglarskich nie jest konieczne – wystarczy wynająć łódź ze sternikiem.

Czytaj także: Wakacje 2021: o czym pamiętać przy planowaniu wyjazdu, by nie wpaść w długi?

Na łódkę najchętniej przyjaciółmi

Wakacje na wodzie to w Polsce aktywność przede wszystkim grupowa, zdecydowana większość rodaków (aż 68%) pływa z przyjaciółmi. Z rodziną łodzie wynajmuje 28%, a z partnerem – 5% urlopowiczów.

Polacy najchętniej spędzają  wakacje w Chorwacji i Grecji, a także Hiszpanii, Włoszech i Turcji.  

W Polsce królują Mazury, gdzie dokonywanych jest niemal 80% krajowych rezerwacji. 14% wynajmujących wybiera się do Zatoki Gdańskiej, pozostali przede wszystkim do Szczecina i okolic.

Biorąc pod uwagę, że łódź jest nie tylko środkiem transportu, ale też miejscem noclegowym dla kilku osób, koszty nie są wysokie

– Utarło się przekonanie, że wakacje na łódce są drogie, więc przeznaczone tylko dla tych, którzy na wyjazd mogą przeznaczyć spore środki. W rzeczywistości taki urlop jest niemal dla każdego. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju wynajmowanego jachtu, jednak są dostępne wygodne i sprawdzone modele w stosunkowo niskich cenach.

Biorąc pod uwagę, że łódź jest nie tylko środkiem transportu, ale też miejscem noclegowym dla kilku osób, koszty nie są wysokie. Coraz więcej Polaków to dostrzega i korzysta z tej formy wypoczynku w większym gronie. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach ten trend się utrzyma i liczba wynajmowanych łodzi będzie wciąż rosła – podsumowuje Pavel Pribiš.

Czytaj także: Wakacje 2021: najwięcej z wypoczynkowego budżetu wydajemy na zakwaterowanie

Źródło: Boataround