ZBP: sprostanie wymogom MREL będzie kosztować banki kilkadziesiąt mld zł

ZBP: sprostanie wymogom MREL będzie kosztować banki kilkadziesiąt mld zł
Włodzimierz Kiciński, ZBP. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Związek Banków Polskich w styczniu przedstawi dokładne wyliczenia kosztów MREL dla polskiego sektora bankowego. Aby sprostać tym wymogom, banki będą potrzebować kilkudziesięciu miliardów złotych, powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński.

„Szacowaliśmy początkowo te kwotę [potrzeb związanych z MREL] na 48 mld zł, teraz może być ona nieco mniejsza, ale trzeba mieć w pamięci, ze fundusze własne sektora bankowego zmniejszyły się o 30 mld zł m.in. na skutek zmiany wyceny obligacji będących w portfelach banków” – powiedział Kiciński podczas konferencji prasowej.

„Zakładając, że mamy stopy procentowe w Europie na bardzo wysokim poziomie, to pozyskanie kapitału po kosztach na poziomie 10% rocznie, to będzie dodatkowe obciążenie rzędu kilku dodatkowych miliardów” – dodał.

Czytaj także: ZBP: potrzeby emisyjne pod MREL szacowane na ok. 30 mld zł mogą być dużym wyzwaniem >>>

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz dodał:

Koszty obsługi przez banki rozwiązania MREL-owskiego mogą być „koszmarne”.

ZBP dokładne koszty MREL dla sektora bankowego przedstawi w styczniu

Zapowiedział również, że ZBP w styczniu przedstawi dokładniejsze wyliczenia kosztów MREL dla polskiego sektora bankowego.

Czytaj także: NBP: wejście w życie MREL zmniejszy nadwyżki kapitałowe banków do 22 mld zł w 2024 roku >>>

W listopadzie Narodowy Bank Polski (NBP) oceniał, że wejście w życie wymogów MREL zmniejszy nadwyżki kapitałowe sektora bankowego do 22 mld zł w 2024 r. z 72 mld zł w 2021 r., wobec czego wiele banków będzie musiało emitować instrumenty kapitałowe lub dłużne.

Czym jest MREL?

MREL to wprowadzony w UE wymóg posiadania przez każdy bank minimalnej wartości wyemitowanych instrumentów finansowych, które mają umożliwić umorzenie lub konwersję instrumentów dłużnych (bail-in) banku w celu pokrycia jego strat lub rekapitalizacji.

Czytaj także: Wyzwania Bankowości: skutki regulacji prawnych dla banków, gospodarki i obywateli >>>

Pozawala on zapewnić zachowanie funkcji krytycznych po resolution bez narażania stabilności finansowej i bez konieczności sięgania po środki publiczne. 

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES