ZBP o wakacjach kredytowych: banki będą gotowe, by od 29 lipca przyjmować elektronicznie wnioski
„Wniosek musi być złożony przed datą zapadalności raty kredytowej. Banki miały bardzo krótki czas do wdrożenia zmian technologicznych służących wprowadzeniu tych rozwiązań, więc może pojawić się sytuacja, że (…) bank może z powodów technologicznych oczekiwać złożenia każdorazowego wniosku na dany okres.
To nie jest niezgodne z ustawą (…) Kwestie technologiczne nie wpływają na możliwość skorzystania z wakacji” – powiedział dr Tadeusz Białek.
Czytaj także: Wakacje kredytowe i programy naprawcze w bankach >>>
„Zasadniczo banki będą przyjmować wnioski elektronicznie, aczkolwiek w ramach bankowości lokalnej może być taka przejściowa sytuacja, że bankowość elektroniczna nie będzie dostosowana” – dodał.
Z informacji, które posiadamy, wynika, że absolutna większość banków będzie przygotowana na obsługę elektroniczną wniosków.
Wakacje kredytowe największym zagrożeniem sektora na równi ze złymi kredytami
Wprowadzenie powszechnych wakacji kredytowych jest postrzegane jako największe zagrożenie sektora bankowego na równi ze wzrostem złych kredytów, wynika z sondażu opublikowanego w „Monitorze Bankowym” Związku Banków Polskich (ZBP). Wskazuje tak po 26% badanych.
„Na kolejnej pozycji wskazywany przez 21% ankietowanych jest wzrost inflacji oraz zbyt szybkie wprowadzanie zamiennika wskaźnika WIBOR” – czytamy w komunikacie.
W ocenie 79% badanych wpływ powszechnych wakacji kredytowych na kondycję polskiego sektora bankowego będzie negatywny, wskazano także.
Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 8-22 lipca. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 86 placówek bankowych z całego kraju, reprezentując wszystkie typy banków krajowych.
UOKiK będzie sprawdzał, jak banki wdrażają wakacje kredytowe
UOKiK podał we wtorek, że ramach postępowań wyjaśniających będzie na bieżąco analizował, jak banki wdrażają wakacje kredytowe.
Czytaj także: UOKiK sprawdzi, jak banki wdrażają wakacje kredytowe >>>
W postępowaniach wyjaśniających zbada m.in.: czy i jak banki informują konsumentów o wakacjach kredytowych, zweryfikuje także, czy banki na czas uruchomiły możliwość składania wniosków, w tym elektronicznie.
UOKiK podał, że pod jego lupą znalazło się 16 banków, które obsługują złotowe kredyty hipoteczne: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SGB Bank.