Zarządzanie: Przywództwo w spółdzielczości
Alicja Brand, Kazimierz Treger
Wobec takiej zbiorowej konstrukcji dla otoczenia rynkowego nie jest wiodące ustalanie, kto pełni w niej funkcję wewnątrzorganizacyjnego lidera. Od zewnątrz, bank spółdzielczy jest bowiem jednolitym uczestnikiem rynku finansowego. Dopiero wyodrębniając i analizując źródła jego sukcesu, wskazuje się tych, którzy przewodzą organizacji, a ich talenty przywódcze bezpośrednio przekładają się na jej trwanie i efektywny, pożądany przez członków rozwój.
Władza czy organ?
W ujęciu socjologicznym wykonywanie władzy sprowadza się do oddziaływania pewnych jednostek lub grup społecznych na inne jednostki lub grupy społeczne1. Tak rozumiana władza polega na współdziałaniu. To z kolei prowadzi do konstatacji, że każda konstrukcja działania zespołowego stanowi uporządkowany system władzy, który służy realizacji wspólnych przedsięwzięć2.
Kierując się zasadą hierarchiczności, prawo spółdzielcze wprowadza trójpodział władzy. Rozpoczyna się on od organu kumulującego grupę jednostek podejmujących przedsiębiorcze, wspólne działania – walne zgromadzenie/ zebranie przedstawicieli3 – którego uczestnicy mają status uprawnionych. Kolejnym organem, wywodzącym się spośród uprawnionych i z ich woli, jest rada nadzorcza, sprawującą w ich imieniu nadzór i kontrolę nad bieżącym, zgodnym z założeniami statutowymi, funkcjonowaniem podmiotu. Ostatnim zaś organem jest zarząd, który na bieżąco wykonuje funkcje kierowania organizacją i reprezentowania jej na zewnątrz.
Powyżej nakreślony trójpodział władzy powielają statuty banków spółdzielczych, rozpisując zakresy owej władzy, czyli kompetencje, pomiędzy poszczególne organy statutowe: zebranie przedstawicieli (wybranych przez zebrania grup członkowskich), radę nadzorczą i zarząd. Taka konstrukcja jest właściwa dla zbudowania struktury optymalnej. Uprawnionych charakteryzuje bowiem różny stopień świadomości rynkowej, różny poziom wiedzy, a przede wszystkim różny poziom zaangażowania w życie spółdzielczego podmiotu. Gdyby en masse stanowili oni ciało decyzyjne w każdej sferze wewnętrznego jego działania, niemożliwe byłoby wypracowanie konsensusu w obszarze nadzorczo-kontrolnym lub zarządczym. Wyjściem z tej sytuacji jest sygnalizowane powyżej rozwiązanie. Stąd konsekwencją trójpodziału władzy w podmiotach spółdzielczych jest skumulowanie w rękach uprawnionych najistotniejszych decyzji kierunkowych i powierzenie im instrumentów weryfikacyjnych wobec pozostałych organów (np. wybór rady nadzorczej, przyjmowanie jej sprawozdań, przyjmowanie sprawozdań finansowych, udzielanie absolutorium członkom zarządu). To sprzyja utrwaleniu w rękach spółdzielczego konstruktu bankowego oraz wyłonionego przez niego organu nadzorczego pieczy nad organizacją bankową, przy jednoczesnym powierzeniu funkcji zarządczych profesjonalistom i systematycznej ocenie ich o działania.
Pojęcie władzy utożsamiane jest z kategorią „przywództwa”. W odniesieniu do podmiotów gospodarczych, w tym i banków spółdzielczych, przywództwo sprawuje jedna z władz.
Alicja Brand Mgr nauk prawnych, absolwentka Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie, Szkoły Prawa Niemieckiego i Europejskiego przy WPiA UW i Programu Doktoranckiego Ekonomia Pracy w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Obecnie główny specjalista w Zespole Samorządu i Promocji Krajowej Rady Spółdzielczej |
Kategoria władzy jest częściej używana w teorii, a rzadziej w praktyce. Identyfikowana z uzyskaniem posłuchu i posłuszeństwem stanowi we współczesnych rozważaniach kategorią teoretyczną. Obecnie w miejsce pojęcia władza stosuje się pojęcie organ. Z tego właśnie względu mówi się o organach banku spółdzielczego i powierzonych im zadaniach, a nie o władzach banku i zakresach sprawowanego przez nie władztwa.
Idąc dalej, podstawą działania poszczególnych organów, co określa się w teorii mianem sprawowania poszczególnych władz (władzy: własności, nadzoru, zarządzania) jest albo samo prawo własności, albo tytuł do reprezentowania właścicieli. On to skupia się w radzie nadzorczej i w zarządzie. Od obu tych organów zależy bieżące funkcjonowanie podmiotu. Tym samym uprawnieni, pośrednio i bezpośrednio, uczestniczą w wykreowaniu warstwy przywódczej banku spółdzielczego, którą stanowi jego zarząd.
Przywództwo w teorii zarządzania
Zgodnie z poglądem utrwalonym w teorii zarządzania przywództwo (leadership) wiąże się z prawem do podejmowania władczych decyzji w organizacji, realizowanym za zgodą i przy współpracy podwładnych. Zarządzanie wyróżnia następujące typy przywództwa:
- przywództwo fundamentalistyczne – które polega na konsekwentnym wdrażaniu przez lidera przyjętej strategii działania, także na wdrażaniu pionierskich rozwiązań; od strony podwładnych przywódca stosujący ten styl jest nieprzewidywalny;
- przywództwo rządzące – które polega na konsekwentnym podejmowaniu przez lidera działań zgodnych z utrwalonymi procedurami, obowiązującymi przepisami i zasadami, od strony podwładnych działania takiego lidera są przewidywalne;
- przywództwo rozwijające – które polega na kierowaniu się przez lidera jego własnymi emocjami i odczuciami i podejmowaniu decyzji na podstawie precedensów i doświadczeń; od strony podwładnych taki typ przywództwa wiąże się z ustawicznym ubogacaniem organizacji o nowe metody działania, bazujące na zdobytym doświadczeniu;
- przywództwo inspirujące – które polega na podejmowaniu decyzji przez lidera w warunkach impulsu, od strony podwładnych charyzma lidera dynamizuje ich indywidualne działania4.
Teoria zarządzania potwierdza, że każde przedsiębiorstwo musi mieć zarząd – po to, by żyć i działać5, a koncentracja zarządzających winna dotyczyć równocześnie trzech obszarów zarządzania: biznesem, kierownikami, pracownikami6.
Kazimierz Treger Mgr nauk prawnych, absolwent Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie, doktorant Instytutu Nauk Prawnych PAN w zakresie nauk penalnych, dyrektor działu prawnego w międzynarodowej spółce z branży handlu międzynarodowego, of counsel w jednej z warszawskich kancelarii prawnych, specjalizuje się w prawie własności intelektulanej. |
Z tego względu, że funkcja przywódcza jest realizowana wobec organizacji i w jej ramach, to faktycznie organizacja wpływa na styl zarządzania obrany przez przywódcę. Determinantami są w tym względzie bieżące jej potrzeby oraz konieczność stworzenia przez lidera takich warunków rządzenia, które będą sprzyjały pomnażaniu korzyści organizacji7. Nauki zarządzania nie wypracowały typu przywództwa, który byłby właściwy dla wszystkich sytuacji rynkowych, w których znajduje się organizacja. Jakkolwiek odnośnie niektórych obszarów lider będzie sprawował statycznie jeden z typów przywództwa, to jednak zawsze pojawią się obszary wymagające zastosowania innego typu.
Przywództwo praktyczne w banku spółdzielczym
Organ zarządzający stanowi połączenie przedsiębiorczości i kompetencji menedżerskich. Z tego wynika szczególny jego charakter, albowiem na nim właśnie spoczywa odpowiedzialność za sytuację rynkową przedsiębiorstwa, za realizację nakreślonych przez uprawnionych kierunków jego rozwoju, za sposób realizacji strategii, za jego wizerunek w otoczeniu społecznym i rynkowym oraz za jego pracowników.
Regulacja statutowa przypisuje zarządowi – zgodnie z hierarchią organów najniższemu organowi banku – zadania z zakresu bieżącego kierowania nim i reprezentowania go na zewnątrz, skłania więc do przypisania temu organowi funkcji przywódczej.
W świetle wieloosobowego zarządu banku spółdzielczego i wynikającej z prawa dwuosobowej reprezentacji do składania oświadczeń woli za organizację, nietaktem byłoby prowadzenie rozważań w przedmiocie, który z członków tego organu jest realnym przywódcą podmiotu, a który z kolei pełni przywództwo jedynie od strony statutowej.
Zarządy banków spółdzielczych, ze względu na swój wieloosobowy skład, są wielokompetencyjne. Składają się z profesjonalistów z zakresu zarządzania, finansów, bankowości, prawa, marketingu. Taka różnorodna konstrukcja kompetencyjna organu kierującego organizacją, stanowiąca ze swej istoty sumę wiedzy, umiejętności i doświadczenia wszystkich jej członków, tworzy całościowe przywództwo, chociaż dopełniające się. W konsekwencji wypracowana decyzja takiego organu odnosi się do całej organizacji i jej realizowanie przez podwładnych jest wygenerowane właśnie przez przypisaną zarządowi, jako całości, funkcję przywódczą.
Skuteczność przywództwa w banku spółdzielczym
Dla sprawowania funkcji lidera wewnątrzorganizacyjnego istotne jest nie tylko umocowanie statutowe, ale także skuteczność. Wdrożenie uregulowań statutowych w zakresie obsady organu zarządzającego bankiem wymaga dysponowania przez kandydatów umiejętnościami skutecznego przewodzenia organizacji.
Na skuteczność przywództwa w banku spółdzielczym wpływa wiele czynników. Od strony wewnątrzorganizacyjnej zalicza się do nich: kulturę organizacyjną banku, oczekiwania organu kumulującego uprawnienia właścicielskie, oczekiwania organu nadzorczo-kontrolnego, osobowość i oczekiwania podwładnych. Zaś podchodząc do tej kwestii od strony indywidualnej, na skuteczność przywództwa niewątpliwie wpływa osobowość, wiedza, doświadczenie i kultura przywódcy.
Skuteczność przywództwa wymaga ustawicznego utrwalania, czyli kreowania przez lidera coraz to nowych dowodów na jego faktyczne sprawowanie. Wyrazem powyższego jest dążenie do uzyskania przez organizację pożądanych wyników finansowych, utrwalanie jej pozycji na lokalnym rynku, jej rozwój, a także utrwalanie jej pozycji w ramach sektora.
Na poziomie pełnienia funkcji w zarządzie banku spółdzielczego – najistotniejszej funkcji operacyjnej dla podmiotu bankowego – dążenie do awansu wewnątrzorganizacyjnego zostaje zastąpione dążeniem do skutecznego kierowania organizacją na rzecz i w interesie jej właścicieli.
Prestiżowe efekty przywództwa
Pełnienie funkcji kierowniczych w organizacji gospodarczej pozostaje w powiązaniu z procesem tworzenia się elity gospodarczej. W socjologii, w ramach analizy systemów zróżnicowania zhierarchizowanego, dostrzeżono, iż hierarchia pozycji społecznych jednostek wynikająca z istotności przypisywanych im ról może prowadzić w efekcie do tworzenia się elit8. A zatem powstanie elit składających się z osób piastujących funkcje w organach zarządzających podmiotami gospodarczymi stanowi niejako naturalną konsekwencję ich pozycji. W ujęciu słownikowym: elita to grupa ludzi przodująca pod względem prestiżu, kwalifikacji albo władzy w danym środowisku9. Stąd pod pojęciem słowa „elitarny” rozumie się: dostępny wybranym, uprzywilejowany, ekskluzywny10.
Chociaż spółdzielczość, ze względu na dominację elementu wspólnoty, stroni od indywidualizmu, to jednak uczestnictwo w organie zarządzającym banku spółdzielczego i kierunkowanie tej organizacji na sukces sprzyja wyodrębnieniu jednostek. Osoby wchodzące w skład zarządów banków spółdzielczych niewątpliwie zajmują, od strony wewnątrzorganizacyjnej, pozycję prestiżową. Ta ich pozycja w hierarchii organizacji ma swoje przełożenie na ich prestiż lokalny. W konsekwencji członkowie zarządów banków spółdzielczych, ze względu na pełnioną funkcję i zakres odpowiedzialności, stanowią lokalne finansowe elity zarządcze. Podwalinami ich przywództwa jest nie tylko pozycja statutowa w banku spółdzielczym, ale także ich wiedza, umiejętności, doświadczenie i osiągany widoczny sukces banku.
Należy też dostrzec, że chociaż funkcja w zarządzie jest nagrodą za wiedzę i umiejętność11, która jest cyklicznie weryfikowana przez uprawnionych w ramach przypisanych im statutowo formuł działania, to jednak sprawowanie przywództwa wiąże się także z niedogodnościami. Zarządzający musi być otwarty na krytykę, a także na utratę popularności. Dotyczy to oczywiście jego wewnątrzorganizacyjnej sfery działania. W obecnych warunkach prawno-gospodarczych coroczne zebrania przedstawicieli i cykliczne posiedzenia rad nadzorczych nie stanowią rytuałów o z góry przesądzonym wyniku, ale płaszczyznę weryfikującą, rozstrzygającą w efekcie o przynależności ocenianych członków zarządu do lokalnej elity finansowej.
Zakończenie
Systematyczne podsumowania działalności banków, prowadzone na różnych płaszczyznach współpracy gospodarczej, także w ramach zrzeszeń, dokonujące się na podstawie ustalonych i znanych kryteriów, sprzyjają wyłonieniu najlepszych podmiotów.
Na tych doniosłych płaszczyznach dochodzi do przeformułowania przywództwa statutowo-praktycznego, wypływającego z funkcji, talentów i wiedzy zarządów banków spółdzielczych, w przywództwo banku spółdzielczego jako podmiotu jednolitego. Chociaż wiadomo, że to niewątpliwie działania zarządu – wielu przywódców odcinkowych – przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu przez bank, to zawsze potem, w efekcie branżowej rywalizacji, liderem staje się bank, a nie jego zarząd.
Należy podkreślić, że powierzenie władzy zarządzania jest pochodną decyzji grupy zintegrowanej pod firmą banku. I to trafna jej decyzja odnośnie osób, którym na zasadzie demokracji pośredniej powierzają zarządzanie bankiem, wpływa na jego sukces.
Zuniwersalizowana teoria spółdzielczości dotycząca wszystkich funkcjonujących branż, nigdy nie pomija tej wiodącej cechy kooperatywizmu, jaką jest konstrukt społeczny/ wspólnota celów – stanowiące punkt wyjścia późniejszych działań gospodarczych podejmowanych przez jej uczestników. Ta konsekwencja w ustawicznym podkreślaniu społecznego aspektu spółdzielczych form działania skłania do wniosku, że istnienie spółdzielczości, jej trwanie i rozwój to sukces grup tworzących całość organizacyjno-prawną, grup skoncentrowanych w ramach organów statutowych, które ustawicznie na powierzonych im odcinkach działają na rzecz zaspokajania potrzeb wszystkich uprawnionych.
Bibliografia:
1 Crozier M., Friedberg E. Człowiek i system. Ograniczenia działania zespołowego. PWE, Warszawa 1982.
2 Drucker P.F. Praktyka zarządzania. Wydanie II, Czytelnik, Nowoczesność, Akademia Ekonomiczna w Krakowie, Kraków 1998.
3 Galbraith J.K. Gospodarka niewinnego oszustwa. Prawda naszych czasów. Wydawnictwo MT Biznes Sp. z o.o.,
Kraków 2004.
4 Kopaliński W. Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. Wyd. V, Wiedza Powszechna, Warszawa 1968.
5 Ossowski S. O osobliwościach nauk społecznych. PWN, Warszawa 1983.
6 Penc J. Leksykon biznesu. Agencja Wydawnicza PLACET, Warszawa 1997.
7 Stoner J.A.F., Wankel C. Kierowanie. PWE, Warszawa 1994.
8 Zalcewicz A. Bank spółdzielczy. Aspekty prawne tworzenia i funkcjonowania. Oficyna Wolters Kluwer Business,
Warszawa 2009.
Przypisy
1 M. Crozier, E. Friedberg. Człowiek i system. Ograniczenia działania zespołowego. PWE, Warszawa 1982, s. 67.
2 Ibidem, s. 31.
3 Walne zgromadzenie jest formułą działania członków podmiotu spółdzielczego. Jeżeli dana spółdzielnia jest bardzo
liczna, istnieje prawdopodobieństwo, że wieloosobowa zbiorowość uprawnionych nie będzie mogła efektywnie
działać w ramach tego organu. W takich spółdzielniach walne zgromadzenie zostaje zastąpione przez zebranie
przedstawicieli (organ demokracji pośredniej). Przedstawiciele wchodzący w jego skład są wybierani bezpośrednio
przez członków działających w formule zebrań grup członkowskich (organy demokracji bezpośredniej). Szerzej o tym
w: A. Zalcewicz. Bank spółdzielczy. Aspekty prawne tworzenia i funkcjonowania. Oficyna a Wolters Kluwer Business,
Warszawa 2009, s. 104-105.
4 Por. J. Penc. Leksykon biznesu. Agencja Wydawnicza PLACET, Warszawa 1997, s. 355.
5 Por. P.F. Drucker. Praktyka zarządzania. Wydanie II, Czytelnik, Nowoczesność, Akademia Ekonomiczna w Krakowie,
Kraków 1998, s. 21.
6 Ibidem s. 30-31.
7 J. Penc. Leksykon biznesu, op. cit., s. 355.
8 S. Ossowski. O osobliwościach nauk społecznych. PWN, Warszawa 1983, s. 199.
9 Por. W. Kopaliński. Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. Wyd. V, Wiedza Powszechna, Warszawa
1968, s. 208.
10 Ibidem.
11 J.K. Galbraith. Gospodarka niewinnego oszustwa. Prawda naszych czasów. Wydawnictwo MT Biznes Sp. z o.o.,
Kraków 2004, s. 45.