Zamiast zakupu samochodu długoterminowy wynajem? Rynek rośnie

Zamiast zakupu samochodu długoterminowy wynajem? Rynek rośnie
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Zajda
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rynek wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce wzrósł pod względem łącznej liczby aut o 17,5% r/r w 2018 roku, wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Jest to obecnie najwyższa w historii wartość odnotowana przez organizację.

Rok 2018 był najlepszym w historii wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce #samochody #wynajem

„Po ustanowionym w trzecim kwartale rekordzie tempa wzrostu wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce, branża kończy cały rok 2018 z nowym rekordem. Z opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów danych po czwartym kwartale wynika, że dynamika rozwoju wynajmu długoterminowego w 2018 roku wyniosła 17,5% r/r, co oznacza, że jest to obecnie najwyższa w historii wartość odnotowana przez organizację” – czytamy w komunikacie.

23,4% więcej nowych samochodów osobowych niż rok temu

Branża wynajmu długoterminowego zakupiła w 2018 roku o 23,4% więcej nowych samochodów osobowych niż rok temu.

„W ubiegłym roku z polskich salonów wyjechało bowiem o ponad 45 tys. nowych aut osobowych więcej niż w 2017 roku. Taki wzrost sprzedaży został wygenerowany aż w 1/3 przez branżę wynajmu długoterminowego, która zakupiła o 15,5 tys. więcej samochodów w porównaniu z poprzednim rokiem. Reprezentowana w PZWLP branża Rent a Car zakończyła 2018 r. ze wzrostem na poziomie 16,1% r/r” – czytamy dalej.

Sprzedaż nowych samochodów przekroczyła 0,5 mln pojazdów

W 2018 r. sprzedaż nowych samochodów przekroczyła 0,5 mln pojazdów, osiągając poziom 532 tys. aut, czyli wartość największą w bieżącym stuleciu. Z polskich autosalonów wyjechało o 9,35% więcej samochodów, niż rok wcześniej.

„Za wysoką sprzedaż nowych aut w Polsce, podobnie jak już od dłuższego czasu, odpowiadają przede wszystkim firmy, które w 2018 r. nabyły aż 72,3% wszystkich samochodów, a ich udział w tym zakresie wciąż rośnie – w ubiegłym roku zwiększył się o 2,6% w porównaniu z rokiem 2017” – czytamy w materiale.

„Zgodnie z danymi IBRM Samar firmy kupiły w 2018 roku 384,5 tys. nowych aut osobowych. Więcej niż co piąty nowy samochód osobowy nabyty w tym czasie przez firmy znajdował się w wynajmie długoterminowym. Branża wynajmu długoterminowego zakupiła 81,8 tys. aut, o 23,4% (15,5 tys.) więcej niż rok wcześniej i osiągnęła udział na poziomie 21,3% w łącznej sprzedaży samochodów osobowych do firm. Na uwagę zasługuje fakt, że udział wynajmu długoterminowego w tym zakresie zwiększył się w ciągu roku o 1,7%” – czytamy dalej.

W 2018 r. dynamika wzrostu rynku wynajmu długoterminowego (łącznej liczby aut w usłudze Full Serwis Leasing) w 2018 roku była o blisko 4,5% wyższa niż rok wcześniej oraz o ponad połowę większa niż 2 lata temu.

Na koniec grudnia 2018 r. w łącznej flocie firm wynajmu długoterminowego należących do PZWLP (reprezentujących ok. 80% rynku) znajdowało się łącznie blisko 188 tys. samochodów (187 672), z czego zdecydowana większość (81,6%) w usłudze Full Serwis Leasingu. Wśród najpopularniejszych aut znalazły się: Skoda Octavia, Volkswagen Passat, Ford Focus i Skoda Superb, podano także.

Rok 2018 był najlepszym w historii wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce

„Dane PZWLP jednoznacznie wskazują, że rok 2018 był najlepszym w historii wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce. Imponujące wręcz tempo rozwoju rynku oraz znacząco szybszy od konkurencyjnych form finansowania aut służbowych wzrost rejestracji nowych samochodów to przede wszystkim efekt coraz bardziej wyraźnego wkraczania wynajmu długoterminowego w sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Oszczędności w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, stałe koszty związane z finansowaniem i kompleksową obsługą pojazdów oraz po prostu wygoda, to zalety wynajmu długoterminowego, które przekonują obecnie już także mniejsze firmy. Wynajem długoterminowy, pomimo że jest w Polsce usługą wciąż młodą, zaczyna odgrywać kluczową rolę nie tylko dla branży flotowej, ale wpływa również na kondycję całego rynku motoryzacyjnego w naszym kraju. Warto zauważyć, że w 2018 roku aż 1/3 wzrostu całkowitej sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce została wygenerowana przez naszą branżę” – skomentował prezes PZWLP i dyrektor generalny Arval Polska Grzegorz Szymański, cytowany w materiale.

Źródło: ISBnews