Zakaz międzylądowania: na liście nadal 9 państw

Zakaz międzylądowania: na liście nadal 9 państw
Fot. stock.adobe.com/Kawee
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakaz międzylądowania przez trzy kolejne tygodnie obejmie od jutra - jak dotychczas - 9 państw, wynika z rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które zostało skierowane do podpisu prezesa Rady Ministrów.

Wśród nich znajdą się m.in. Armenia, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna i Stany Zjednoczone (możliwe są międzylądowania samolotów z lotnisk, położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork). 

Zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe dotyczy lotów z lotnisk na terenie państw, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – przekracza 440, z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Strefy Schengen oraz – w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki – stanów Illinois i Nowy Jork.

Wyłączenie z zakazu stanów Illinois i Nowy Jork

Wyłączenie z objętych zakazem Stanów Zjednoczonych Ameryki stanów Illinois i Nowy Jork wynika ze stabilnego poziomu zakażeń w tych stanach, oraz z dość niskiego poziomu zagrożenia zarażeniem COVID-19 w trakcie lotu.

Zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych.

Kraje objęte zakazem

 Zakaz obejmie lotniska położone na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Armenii;

6) Republiki Kosowa;

7) Republiki Macedonii Północnej;

8) Republiki Serbii;

9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Czytaj także: Szczepionka na COVID-19 darmowa, a szczepienia dobrowolne, mogą ruszyć już w styczniu, rząd przedstawił Narodowy Program Szczepień >>>

Rozporządzenie ma obowiązywać do 31 grudnia.

Źródło: ISBnews