Zagranica: I co dalej?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Dziesięć lat od powstania wspólnej europejskiej waluty jej przyszłość rysuje się w ciemnych barwach. Zdaniem analityków brytyjskiego instytutu badań gospodarczych CEBR w najbliższej dekadzie prawdopodobieństwo rozpadu strefy euro wynosi 99 proc. Nie jest jednak wykluczone, że z obecnego kryzysu europejska waluta wyjdzie silniejsza. Który scenariusz wydaje się bardziej realny?

Piotr Kucharski

Pierwszego stycznia 2002 r. euro zastąpiło waluty narodowe w 12 państwach Unii Europejskiej. Obecnie jest prawnym środkiem płatniczym w 17 państwach Wspólnoty, którym posługuje się ponad 320 mln Europejczyków. Jednak dziesiąte urodziny nie są hucznie obchodzone.

Nie ma czego świętować

– Gdyby był powód do wystawnych uroczystości, z pewnością nikt nie przepuściłby takiej okazji – twierdzi ekonomista Wolfgang Gerke, cytowany przez „Süddeutsche Zeitung”.

– Problem w tym, że obecnie nie ma czego świętować. Nikt nie chce wydawać hucznej fety na cześć euro, by nie narazić się na szyderstwa ze strony opinii publicznej.

W świadomości mieszkańców Europy euro nie jest zbyt pozytywnie odbierane. Ekonomiści jako jeden z głównych powodów niechęci wskazują znaczny wzrost cen w państwach, gdzie zastąpiło ono poprzednie waluty. Według sondażu przeprowadzonego w 2010 r. przez dziennik „Bild” aż 51 proc. Niemców jest niezadowolonych z euro, a 49 proc. badanych chciałoby powrotu marki. W ubiegłym roku tygodnik „Focus” przeprowadził podobny sondaż, w którym aż 60 proc. naszych zachodnich sąsiadów stwierdziło, że wprowadzenie euro było złe. Jednocześnie 85 proc. badanych Niemców uznało, że przyjęcie euro pociągnęło za sobą wzrost cen.

Początkowo nowa europejska waluta była nisko wyceniana. Według danych Europejskiego Banku Centralnego tuż przed debiutem w 2002 r. wartość euro szacowana była na ok. 0,89 dolara. Jednak bardzo szybko zyskała na wartości, stając się jedną z silniejszych walut na świecie. Rekord padł 15 lipca 2008 r., gdy kurs euro w stosunku do dolara osiągnął poziom 1,599.

W ciągu 10 lat, od stycznia 2002 do stycznia 2012, w stosunku do dolara euro zyskało ok. 45 proc. Dziś jest drugą walutą na świecie używaną w handlu i w tworzeniu rezerw.

Upadek euro?

Rosnące zadłużenie jest coraz większym problemem dla kolejnych krajów Wspólnoty. Tylko w 2012 r. banki i kraje w całej strefie euro muszą zrefinansować 1,9 bln euro wymagalnych długów. W samych Włoszech potrzebne jest 300 mld. Sytuację źle ocenia nawet przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy, który w komunikacie wydanym przez Bożym Narodzeniem stwierdził, że „strefa euro ma przed sobą jeszcze długą drogę do wyjścia z ciemnego tunelu”.

Z kolei brak porozumienia w kwestii paktu fiskalnego skutecznie destabilizuje euro na rynkach walutowych. Politycy ogłaszają kolejne szczyty ostatniej ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI