Z PPK wyłączeni zostaną górnicy? Prezes PFR komentuje pomysł ministra energii
Jak zapowiedziała minister finansów Teresa Czerwińska podczas Europejskiego Forum Gospodarczego w Sopocie możliwe jest, że ustawa o PPK zacznie obowiązywać pół roku później, czyli od 1 lipca 2019 roku.
Zapowiedź tę skomentował w rozmowie z portalem aleBank.pl w kuluarach EKF prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
– Jeżeli chodzi o termin wdrożenia ustawy o PPK, to od początku mówiliśmy, że niezbędne są 2 – 3 kwartały, aby dobrze przygotować całą infrastrukturę tego systemu. W sytuacji, gdy więcej czasu zostało poświęcone na konsultacje społeczne i ustawa do prac parlamentarnych trafi prawdopodobnie w wakacje i być może jesienią zostanie przyjęta, to naturalnie przesuwa się data obowiązywania PPK na połowę przyszłego roku – mówił Paweł Borys.
Jak podkreślił prezes PFR, warto było jednak dokonać tak szczegółowych konsultacji społecznych po to, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania.
– Mówimy o rozwiązaniu, które będzie na dziesiątki lat, więc czy ono będzie pół roku wcześniej, czy pół roku później, nie ma aż tak dużego znaczenia – mówił Paweł Borys. – Ważne, aby było to dobrze przygotowane, trwałe rozwiązanie, które odbuduje zaufanie Polaków do tego filaru kapitałowego systemu emerytalnego – podkreślił.
Czytaj także: PPK: system oszczędzania na emeryturę nie tylko dla najbogatszych?
Minister energii chce wyłączenia spółek górniczych z programu PPK
Wygląda jednak na to, że nie wszyscy do systemu PPK są przekonani. W opinii do projekty ustawy o PPK minister energii Krzysztof Tchórzewski zawnioskował o wyłączenie spółek górniczych z programu.
– To normalne, że w ramach konsultacji każdy z podmiotów przesyła uwagi ze swojej perspektywy. Później rolą Ministerstwa Finansów, a następnie rządu będzie, żeby to wszystko jakoś pogodzić i podjąć finalne decyzje – wyjaśnił Paweł Borys.
System miał być powszechny
Jego zdaniem wyłączanie poszczególnych grup pracowników z PPK nie jest dobrym rozwiązaniem.
– Raczej w ramach konsultacji społecznych argumenty były odwrotne, żeby włączyć sektor finansów publicznych, wszystkie inne sektory, żeby objąć tym rozwiązaniem korzystnym dla pracowników jak najszerszą grupę osób – zaznaczył prezes PFR.
PPK to rozwiązanie korzystne dla pracowników, również górników, zapewniał Paweł Borys.
– Jeśli pracownik zdecyduje się gromadzić jedną złotówkę kapitału po swojej stronie, to drugą de facto otrzymuje od pracodawcy i w postaci dopłat ze strony budżetu – zauważył rozmówca portalu aleBank.pl.
Ile do emerytury dołoży pracodawca i państwo?
Przypomnijmy, że do środków dodatkowo odkładanych na emeryturę w programie PPK, oprócz składki pracownika, doliczana będzie również część ze strony pracodawcy i budżetu państwa. Z pensji pracownika odprowadzana będzie składka w wysokości 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Przy czym osoby najniżej uposażone będą mogły wpłacać na PPK mniej niż 2 proc., ale nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia. Pracownik będzie mógł dobrowolnie zadeklarować również podwojenie swojej składki do 4 proc. Po stronie pracodawcy składka będzie wynosić 1,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, z możliwością zadeklarowania do 2,5 pkt proc. dodatkowej dobrowolnej składki.
Państwo zaś zaoferuje finansowaną z Funduszu Pracy tzw. opłatę powitalną w wysokości 250 zł. Przewidziano także coroczne dofinansowanie (także z Funduszu Pracy) w wysokości 240 zł na jednego uczestnika programu. Pracodawca będzie zwolniony ze składek na ubezpieczenie społecznej (ZUS) od składek wnoszonych do PPK, a składki te dodatkowo będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Projekt ustawy o PPK początkowo przewidywał, że możliwość udziału w programie PPK firmy zatrudniające powyżej 250 osób będą musiały zagwarantować od 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z projektem od 1 lipca 2019 roku obowiązek stworzenia PPK objąć miał przedsiębiorstwa, w których pracuje od 50 do 249 osób. Od 1 stycznia 2020 roku PPK miały być dostępne dla pracowników firm zatrudniających od 20 do 49 osób, a od 1 lipca 2020 roku przedsiębiorstw zatrudniających od 1 do 19 osób oraz jednostek sektora finansów publicznych.