Z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego do polskich firm trafi co najmniej 20 mld złotych
Kto pierwszy ten lepszy
Konferencję otworzył Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Jarosław Gowin:
– Do polskich firm trafiło już prawie 150 mld zł z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej. Dostrzegamy jednak, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu potrzebują pomocy, dlatego oferujemy im kolejne instrumenty wsparcia. Szacujemy, że z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego do polskich firm trafi co najmniej 20 mld złotych.
I podkreślił:
– Nowy fundusz nie zawiera tzw. kopert narodowych. Oznacza to, że skorzysta z niego ten kraj, którego instytucje najszybciej złożą aplikację i uzyskają akceptację Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dlatego apeluję do przedstawicieli krajowych instytucji finansowych o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz przygotowania i uruchomienia preferencyjnej akcji finansowej dla polskich przedsiębiorców.
Czym jest EFG?
Polska w połowie października oficjalnie przystąpiła do Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego (EFG). EFG jest odpowiedzią Unii Europejskiej na problemy finansowe spowodowane wystąpieniem COVID-19.
EFG operuje kapitałem w wysokości 25 mld euro co ma pozwolić na wygenerowanie wsparcia inwestycji w wysokości ok. 200 mld euro. Szacuje się, że polski wkład wynoszący ok. 1 mld euro może pozwolić na wygenerowanie co najmniej 20 mld złotych preferencyjnego finansowania dla dotkniętych kryzysem przedsiębiorców.
Jego celem jest finansowanie operacji o wysokim profilu ryzyka. Okres naboru krajowych pośredników Funduszu planowany jest jak najszybciej, nie później niż do końca 2021 r. zaś okres budowy portfela- w kolejnych latach.
Kto i w jaki sposób może uzyskać wsparcie?
Wsparcie dla przedsiębiorców z EFG będzie udzielane bezpośrednio lub pośrednio przez krajowe instytucje finansowe, takie jak: banki komercyjne, instytucje finansowe i gwarancyjne, mikrofinansowe oraz rozwojowe, spółki leasingowe, fundusze kapitałowe (venture capital), spółki celowe i prywatne fundusze kredytowe itp.
Mogą one w tym celu skorzystać z pożyczek, inwestycji kapitałowych i quasi-kapitałowych, udziałów w ryzyku, zakupu papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz gwarancji udzielanych przez Grupę EBI (Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny).
– Polscy przedsiębiorcy chętnie sięgają po unijne instrumenty finansowe. Pomoc z takich programów jak COSME została uruchomiona przez Komisję Europejską w drugim kwartale br. W okresie spowolnienia, wywołanego koronawirusem do polskiego biznesu trafiło tym kanałem prawie 1,5 mld złotych – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE.
I dodał:
-Ale wkrótce programy zaplanowane na lata 2014-2020 oraz zakontraktowane przez polskich pośredników w ich ramach linie kredytowe i leasingowe wyczerpią się. Czas na szukanie nowych źródeł i przygotowanie do wyzwań, które niesie sytuacja sanitarna i komplikująca się sytuacja gospodarcza.
W Polsce informacji i wsparcia szkoleniowo-doradczego dla kandydatów na krajowych pośredników EFG nt. Funduszu udziela KPK ds. Instrumentów Finansowych UE: www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl, kontakt: kpk@zbp.pl