XI Kongres PIU – 20 lat w Unii Europejskiej – czy to złoty wiek Polski?
„Czy to złoty wiek Polski?” – zapytamy wielu znamienitych gości, m.in. prof. Briana Porter-Szűcsa z Uniwersytetu w Michigan, dr. hab. Marcina Piątkowskiego prof. Akademii Leona Koźmińskiego i ekonomistę w Banku Światowym w Waszyngtonie.
Będziemy rozmawiać nie tylko o osiągnięciach związanych z naszym członkostwem w UE, ale też o wyzwaniach, które stoją przed Europą.
Mamy zaszczyt gościć, Petrę Hielkemę szefową europejskiego nadzoru oraz Didier Millerota, kierownika działu ubezpieczeń i emerytur Komisji Europejskiej – o kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń.
20 lat w UE – jaki to był czas dla polskiego rynku ubezpieczeniowego?
Maj w tym roku obfituje w porównania i zestawienia – jak było, jak jest. W 2004 r. dostosowaliśmy się do unijnych wymogów. Przygotowania objęły wszystkie aspekty działalności ubezpieczeniowej, od ustawy o działalności ubezpieczeniowej, wprowadzenia unijnego systemu wypłacalności, po kwestie ubezpieczeń obowiązkowych, pośrednictwa, a nawet rachunkowości.
Od momentu wejścia do wspólnoty, jako równoprawni partnerzy kształtujemy europejski rynek ubezpieczeniowy i bierzemy udział we wszystkich istotnych dla niego konsultacjach.
Polscy ubezpieczyciele wykorzystali dostępną wiedzę i wprowadzili rozwiązania, które dziś stają się wzorcem dla innych. Tak jest m.in. w likwidacji szkód. Przez ostatnie 20 lat oferta ubezpieczeń stała się bardziej zróżnicowana i lepiej dopasowana do potrzeb klientów.
Gdy jednak spojrzymy na liczby i porównamy je do tych z krajów starej Unii, to widać, że jeszcze mamy spory dystans do nadrobienia. Cały czas musimy intensywnie pracować nad rozwojem świadomości ubezpieczeniowej Polaków, by lepiej dbali o swoją ochronę. Te kwestie na pewno poruszymy podczas konferencyjnych wystąpień.
Silna obecność prelegentów z zagranicy – inna perspektywa dla polskiego rynku
O rozwoju, znaczeniu naszej obecności w Unii i o tym, czy powinniśmy być z siebie dumni, rozmawiać będą w pierwszej konferencyjnej debacie prof. Brian Porter-Szűcs z Uniwersytetu w Michigan oraz dr hab. Marcin Piątkowski, prof. Akademii Leona Koźmińskiego i ekonomista w Banku Światowym w Waszyngtonie. Mamy nadzieję, że profesorowie pokażą nam właściwą perspektywę, by patrzeć na rynkowe przemiany.
A to przyda się przy kolejnym panelu z udziałem Petry Hielkemy, przewodniczącej EIOPA (European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA), Didier Millerota, kierownika działu ubezpieczeń i emerytur Komisji Europejskiej (FISMA D.4.) oraz dr. hab. Jacka Jastrzębskiego, prof. UW, przewodniczącego KNF. Panel poprowadzi Karen Coleman, redaktorka EU News Radio. Będzie to jedna z ważniejszych debat kongresu – poświęcona kluczowym kwestiom dla rynku.
W jakim momencie cyklu regulacyjnego znajdujemy się w Polsce, a w jakim w Europie?
Andreas Brandstetter, szef Insurance Europe, europejskiego zrzeszenia izb i stowarzyszeń, stwierdził podczas jednego z europejskich spotkań rynku ubezpieczeniowego, że „regulacje zabierają nam tlen”.
Mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą inicjatyw legislacyjnych i nadzorczych na różnych poziomach. Szybkie tempo konsultacji nie sprzyja zaś dobrej regulacji. Jak oceniają to goście panelu? Jak w tym kontekście ocenią konkurencyjność europejskiego rynku ubezpieczeniowego?
Czy Komisja Europejska (KE) zdaje sobie sprawę z rosnącej liczby regulacji UE i chciałaby skupić się na wykonaniu regulacji, czyli weryfikacji wdrażania przepisów w poszczególnych krajach w następnej kadencji?
Czy wnioski z tej weryfikacji mogłyby prowadzić do usunięcia niektórych regulacji lub być może modyfikacji ich przyjmowania?
Jak osiągnąć sprawiedliwą równowagę między nadzorem a rozwojem rynku ubezpieczeń? Jak zapewnić bezpieczeństwo rynku, nie ograniczając potencjału gospodarczego UE?
Zapytamy też, czy i jak nowe regulacje wpływają na praktykę nadzorczą krajowych organów nadzoru. Coraz częściej muszą one angażować się w tworzenie aktów poziomu 1 i 2, co może wpływać na ich zdolność do efektywnych działań nadzorczych.
Jesteśmy przekonani, że ta dyskusja wzbudzi emocje. Czy ostudzi je wystąpienie dr hab. Aleksandry Przegalińskiej, prof. Akademii Leona Koźmińskiego, na temat przyszłości sztucznej inteligencji?
Dobre praktyki bancassurance otworzą drugi dzień kongresu
Drugi dzień kongresu otworzymy podpisaniem dobrych praktyk Polskiej Izby Ubezpieczeń i Związku Banków Polskich w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu lub pożyczki (CPI). To wydarzenie wieńczy roczne prace nad dokumentem, którego głównym celem jest zwiększenie wartości produktu CPI dla klienta.
Tradycyjnie podczas drugiego dnia kongresu wybrane firmy i instytucje przygotują prezentacje dotyczące swoich innowacji. To kolejny punkt programu. Będziemy też rozmawiać o likwidacji szkód i ubezpieczeniach należności.
Panel dotyczący likwidacji szkód poprowadzi Andrzej Wasilewski, członek zarządu Allianz Polska. W rozmowie weźmie udział Katarzyna Przewalska, dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Ubezpieczeniowego w Ministerstwie Finansów, Sławomir Pomarański, dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych Komisji Nadzoru Finansowego, dr hab. Paweł Wajda, członek zarządu PZU Życie i profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Tomasz Tarkowski, dyrektor Zarządzający w grupie UNIQA. Eksperci rozmawiać będą na temat skutecznego kształtowania wzorcowego systemu prawa ubezpieczeniowego i odszkodowawczego.
Ostatni panel poświęcimy perspektywom polskiej gospodarki i rozwojowi przedsiębiorstw. Poprowadzi go Rafał Mańkowski, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.
O mocnych i słabych stronach polskiej gospodarki, roli kredytu kupieckiego w finansowaniu działalności przedsiębiorstw, doświadczeniach i wyzwaniach związanych z ekspansją międzynarodową opowiedzą prof. Hanna Godlewska-Majkowska z Zakładu Przedsiębiorczości i Otoczenia Biznesu, dyrektor Instytutu Przedsiębiorstw, Luiza Bednarowska-Kopyść, dyrektorDepartamentu Rozwoju Produktów Ubezpieczeniowych KUKE, dr. Marek Rozkrut, główny ekonomista EY na Europę i Azję Centralną oraz Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius Polska.