Wzrost PKB wyniósł 4,5 proc. rdr w II kw. 2019 r. Drugi szacunek GUS
Według szybkiego szacunku (opublikowanego w połowie sierpnia), wzrost PKB w tym ujęciu w II kw. br. wyniósł 4,4%.
„Rewizja spowodowana jest uwzględnieniem pełniejszych informacji kwartalnych do wstępnego szacunku PKB w stosunku do opublikowanego w dniu 14 sierpnia szybkiego szacunku dla II kwartału” – czytamy w dzisiejszym komunikacie.
Wg wstępnych szacunków #PKB (niewyrównany sezonowo, w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) w II kw. 2019 r. był realnie wyższy o 4,5% (r/r).
https://t.co/h5L4PxrCSF
#GUS #statystyki #RachunkiNarodowe #gospodarka pic.twitter.com/ODCZNlQ9RZ— GUS (@GUS_STAT) August 30, 2019
„W II kwartale PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,2%” – czytamy dalej. Według szybkiego szacunku wzrost w tym ujęciu w II kw. br. wyniósł 4,1% r/r.
W ujęciu niewyrównanym sezonowo w II kw. 2019 r. popyt krajowy wzrósł o 4,8% wobec wzrostu o 4,2% w I kw. 2019 r.
Spożycie ogółem w II kw. br. wzrosło o 4,1% (w ujęciu niewyrównanym sezonowo), w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych – o 4,4%, publiczne – o 3,4% (w I kw. 2019 r. wzrost odpowiednio: +4,4%, +3,9%, +6,4%), podał też Urząd.
Akumulacja brutto zwiększyła się (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) o 7,5% w II kw. 2019 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 9% (wobec wzrostu akumulacji o 3,2% oraz nakładów brutto na środki trwałe o 12,6% kwartał wcześniej).
Wzrost importu i eksportu
Eksport wzrósł (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) o 3,9% w II kw. 2019 r (wobec 5,9% wzrostu w I kw. 2019 r.), zaś import wzrósł o 4,3% w II kw. 2019 r (wobec 5% wzrostu w I kw. 2019 r.), podał też Urząd.
Wartość dodana brutto (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) wzrosła o 4,4% wobec wzrostu o 4,6% w I kw. 2019 r.
Minister Emilewicz oczekuje znaczącego przyspieszenia inwestycji w II poł. 2019 r.
W drugiej połowie roku nastąpi znaczące przyspieszenie inwestycji przedsiębiorstw, co potwierdzają już pierwsze dane w przemyśle i budownictwie, uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
„Wg szacunku GUS, Produkt Krajowy Brutto w II kw. 2019 r. wzrósł o 4,5% (korekta szybkiego szacunku o +0,1 pkt proc.). To bardzo dobry wynik – Polska znajduje się w czołówce krajów UE pod względem wzrostu gospodarczego, utrzymując kolejny kwartał stabilny i wysoki poziom dynamiki rozwoju (w I połowie roku PKB wzrósł o 4,6%). Korzystne parametry wzrostu gospodarczego Polski dają wyraźną podstawę do oczekiwania, iż roczny wzrost PKB w 2019 r. osiągnie poziom 4,5%” – napisała Emilewicz w komentarzu do danych GUS.
Czytaj także: Polska na ścieżce spowalniającego wzrostu gospodarczego >>>
Dodała, że dynamikę PKB silnie wspierały nakłady brutto na środki trwałe (inwestycje).
„Wzrost w II kwartale wyniósł 9%, a w I połowie roku osiągnął 10,5% r/r. Co szczególnie cieszy, to fakt, iż właśnie sektor przedsiębiorstw generuje znaczące nakłady inwestycyjne. Wzrost inwestycji przedsiębiorstw niefinansowych w I połowie roku osiągnął 19% (r/r). Oczekujemy, że przyspieszenie inwestycji będzie bardzo widoczne w II połowie roku, co potwierdzają już pierwsze dane w przemyśle i budownictwie” – prognozuje minister.
Emilewicz podkreśliła, że silnie rosnące wynagrodzenia, ale także dochody dyspozycyjne na osobę w gospodarstwie domowym skutkują wzmożonymi wydatkami konsumpcyjnymi. Wzrost konsumpcji wyniósł w II kwartale 4,4% r/r, a w I połowie roku osiągnął 4,2%.
„Tym samym gospodarka Polski pozostaje odporna na negatywne zjawiska otoczenia gospodarczego, a aktywność inwestycyjna przedsiębiorców nie pozostawia wątpliwości o ich sprawności biznesowej i gotowości do dalszego, dynamicznego rozwoju” – podsumowała minister.