Wzrost kosztów produkcji rolnej i cen w Unii Europejskiej

Wzrost kosztów produkcji rolnej i cen w Unii Europejskiej
Fot. stock.adobe.com/Alexander Raths
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rosyjska inwazja na Ukrainę znacząco zakłóciła światowe rynki rolne, ponieważ Rosja i Ukraina były głównymi eksporterami zbóż, pszenicy, kukurydzy, nasion oleistych (zwłaszcza słonecznika) i nawozów sztucznych. Doprowadziło to do pogłębienia niestabilności rynków, przede wszystkim do gwałtownego wzrostu cen kluczowych produktów rolnych i środków produkcji rolniczej, pisze Witold Gadomski na podstawie danych Eurostatu.

Rosja jest największym na świecie producentem jęczmienia i gryki, zajmuje drugie na świecie miejsce w produkcji owsa i trzecie w produkcji żyta i pszenicy.

Jest też największym producentem ziaren słonecznika i czwartym największym producentem ziemniaków.

Ukraina zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem produkcji kukurydzy,  ósme w produkcji pszenicy, siódme w produkcji żyta, trzecie ziemniaków i drugie ziaren słonecznika.

Jest też czołowym producentem warzyw, takich jak kapusta, ogórki, czy marchew.

Rosną ceny środków do produkcji rolnej

W pierwszym kwartale 2022 r. średnia cena towarów i usług  używanych w rolnictwie (bez nakładów inwestycyjnych) wzrosła o 9,5% w porównaniu z czwartym kwartałem 2021 r.

Najbardziej wzrosła cena nawozów sztucznych i polepszaczy gleby – o 96,2%

Wynikało to ze wzrostu o 21,1% cen nawozów sztucznych i innych materiałów służących poprawie jakości gleby, cen energii i smarów o +17,4% oraz cen pasz zwierzęcych o +9,2%. Jednocześnie średnia cena artykułów rolnych wzrosła o 6,0%.

W ujęciu rocznym średnia cena środków do produkcji rolnej poza nakładami inwestycyjnymi wzrosła w Unii Europejskiej  UE w pierwszym kwartale (w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku) o 27,4%.

Najbardziej wzrosła cena nawozów sztucznych i polepszaczy gleby – o 96,2%. Średnia cena energii i smarów stosowanych w rolnictwie wzrosła w tym czasie o 55,6%. Wyższe koszty zbóż i energii przełożyły się również na wzrost cen pasz dla zwierząt – o +22,9%.

Rekordowe ceny zbóż i roślin oleistych

W pierwszym kwartale 2022 roku średnia cena produkcji rolnej w Unii Europejskiej była o 19,9% wyższa niż w pierwszym kwartale 2021 roku.

Szczególnie silne wzrosły ceny zbóż – średnio 41,5% i roślin oleistych – o 51,7% oraz bydła – o 24,2%, drobiu – o 22,2% i mleka – o 21,4%.

Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej najwyższe wzrosty średniej ceny produkcji rolnej odnotowano w pierwszym kwartale 2022 roku w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku na Litwie +18,1%,  a następnie w Rumunii +14,4% i Holandii +13,9%.

W trzech krajach średnie ceny produkcji rolnej spadły. Były to Chorwacja – spadek o 5,8%,  Słowacja – o 0,8% i Grecja – o 0,4%.

Silny spadek średnich cen produkcji w Chorwacji wynikał z faktu, że jest ona producentem roślin pastewnych, które w odróżnieniu od innych produktów rolnych taniały.

Źródło: aleBank.pl