Wyszukiwarka funduszy UE ze wsparciem AI dla klientów biznesowych PKO BP

Wyszukiwarka funduszy UE ze wsparciem AI dla klientów biznesowych PKO BP
Źródło: PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski rozpoczął współpracę z hiszpańskim startupem WeGrant i pilotażowo udostępnił usługę wyszukiwarki funduszy unijnych dla klientów biznesowych. W ramach pilotażu, który potrwa do końca 2024 roku, z narzędzia skorzysta bezpłatnie aż 2000 firm. Wyszukiwarka funduszy unijnych wykorzystuje AI i jest pierwszym tego typu rozwiązaniem udostępnionym w polskim sektorze bankowym, czytamy informacji prasowej Banku.

PKO Bank Polski rozpoczął współpracę z hiszpańskim start-upem WeGrant. Dzięki niej, 2000 firmowych klientów banku będzie mogło bezpłatnie skorzystać z wyszukiwarki funduszy unijnych. Ułatwia ona znalezienie i wybór właściwego wsparcia finansowego ze środków unijnych m.in. na rozwój biznesu, realizację projektów czy wdrażanie innowacji. Dodatkowo, firmy uczestniczące w pilotażu mogą liczyć na konsultantów, którzy udzielą dodatkowego wsparcia.

– Realizując swoją misję i wdrażając najnowsze rozwiązania technologiczne, PKO Bank Polski konsekwentnie ułatwia klientom korzystanie z usług finansowych. W poszukiwaniu coraz to nowych wartości dla biznesu, rozpoczęliśmy współpracę z firmą WeGrant, w ramach której udostępniamy naszym klientom zaawansowane narzędzie wspierające proces aplikowania o dotacje i granty unijne.

Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy mogą zyskać dostęp do dodatkowych pieniędzy, które pomogą im w realizacji ambitnych i innowacyjnych projektów. Jeżeli odbiór pilotażu będzie pozytywny i narzędzie spełni oczekiwania naszych klientów, rozważymy pełne wdrożenie platformy jako naszej usługi dodatkowej – powiedział Radosław Hutnik, Dyrektor Pionu Transformacji Bankowości Korporacyjnej i Przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim.

Czytaj także: Prezes PKO BP o inicjatywach i pomysłach dla polskiego sektora bankowego

WeGrant – narzędzie wsparcia przy aplikacji o środki unijne

Platforma WeGrant to zaawansowane i unikatowe narzędzie na polskim rynku, które pomoże firmom odkryć ofertę dotacji i grantów Unii Europejskiej.

Jego głównym elementem jest wyszukiwarka funduszy unijnych wspierana algorytmami AI. Pomaga ona lepiej dopasować wybór konkursu do profilu firmy, co zwiększa szanse na sukces w procesie pozyskiwania środków.

Algorytm stworzony przez WeGrant ocenia dopasowanie konkursów przeznaczonych dla firm według skali punktowej i daje możliwość skupienia się przedsiębiorcom na tych, które są dla nich najodpowiedniejsze.

Bierze pod uwagę sześć czynników: czas trwania konkursu, typ finansowania, termin wypłaty dotacji, wielkość dostępnej puli środków, zasięg programu konkursowego oraz czy planowane są kolejne nabory. Ocena bierze pod uwagę także czynniki indywidualne dla każdego klienta, m.in takie jak wyniki zakończonych już naborów w ramach danej kategorii, wielkość firmy, lokalizację, kod PKD, czy przedmiot planowanej inwestycji.

Algorytm wskazuje, jaka jest szansa uzyskania dofinansowania, a dodatkowym wsparciem w samym procesie aplikowania o środki są konsultanci.

Czytaj także: PKO BP wprowadził gwarancje BGK dla kredytów obrotowych i inwestycyjnych

Let’s Fintech with PKO Bank Polski!

Współpraca z WeGrant to kolejne działanie zrealizowane w ramach autorskiej platformy współpracy ze start-upami Let’s Fintech with PKO Bank Polski!

W ramach platformy, bankowi eksperci wspólnie z pomysłodawcami technologicznych rozwiązań działającymi w sektorze start-upów rozwijają i komercjalizują nowe innowacyjne narzędzia.

Dotychczas przeanalizowali oni prawie 5500 zgłoszonych pomysłów i przeprowadzili ponad 50 pilotaży, które dały 25 konkretnych biznesowych wdrożeń.

Bank dysponuje także własnym funduszem venture capital oraz rozwija know-how w zakresie technologii takich jak blockchain, sztuczna inteligencja i innych innowacyjnych rozwiązań, które za kilka lat mogą zrewolucjonizować rynek finansowy.

Czytaj także: Rekordowy wynik PKO BP – 8 mln aktywnych aplikacji IKO i 2,8 mld transakcji

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP