Wysoka inflacja w gospodarce światowej nie będzie zjawiskiem przejściowym

Wysoka inflacja w gospodarce światowej nie będzie zjawiskiem przejściowym
Fot. stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dwaj bardzo wpływowi ekonomiści Paul Krugman i Lawrence H. Summers dyskutowali 12 lutego 2021 r. o tym, czy ekspansywna polityka fiskalna prezydenta Joe Bidena doprowadzi do wysokiej inflacji. Krugman uważał, że inflacja będzie przejściowa, Summers obawiał się, że się utrzyma dłużej. Mniej więcej rok później, 21 stycznia 2022, obaj ekonomiści spotkali się ponownie. Tym razem zgodzili się, że wysoka inflacja nie będzie zjawiskiem przejściowym. Od tego czasu doszło do dalszych podwyżek cen na światowych rynkach energii i surowców.

Monachijski instytut Ifo oraz Szwajcarski Instytut Polityki Gospodarczej przeprowadziły badania ankietowe wśród ekspertów ekonomicznych, badając ich oczekiwania inflacyjne ekonomistów w różnych krajach u regionach świata. Ogólny rezultat jest jasny: w nadchodzących latach na całym świecie spodziewany jest wysoki wzrost cen.

W 2022 r. oczekiwana stopa inflacji na świecie wynosi średnio 7,7 proc. Jest to o 5 pkt proc. więcej niż wyniosła średnia stopa inflacji w latach 2010-2019. Eksperci spodziewają się również wyższych wskaźników inflacji na świecie w nadchodzących latach.

W 2023 r. spodziewana jest średnia inflacja na poziomie 6,2%. W 2026 r. eksperci spodziewają się utrzymania podwyższonej inflacji, która wyniesie 4,5%.

W naszej części Europy wyższa inflacja

W roku bieżącym w niektórych krajach inflacja wyniesie ponad 20%. Dotyczyć to będzie przede wszystkim Ameryki  Południowej, Afryki Północnej i Wschodniej oraz Azji Zachodniej i Środkowej.

Najniższe oczekiwania inflacyjne – poniżej 10% – występują w Ameryce Północnej i Środkowej , w dużej części Europy, Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Oceanii i w Afryce Południowej.

W przypadku Europy Środkowej i Wschodniej badani eksperci  spodziewają się znacznie wyższej stopy inflacji w porównaniu z Europą Zachodnią, Północną i Południową – w roku bieżącym średnio 15,8%.

Podwyższona inflacja w tym regionie utrzyma się do roku 2026, choć stopniowo będzie spadać. Eksperci spodziewają się, że w roku 2026 inflacja w Europie Zachodniej wyniesie 2,4%.

Tymczasem wg ostatnich prognoz Komisji Europejskiej w 2023 roku najwyższy poziom inflacji będzie występował w Polsce, powyżej 8 procent.

W części Azji inflacja powyżej 20 procent

W Ameryce Północnej oczekuje się, że stopa inflacji spadnie do roku 2026 o 3,8 pkt proc. W Ameryce Południowej oczekiwania inflacyjne w 2022 r. są na bardzo wysokim poziomie. Eksperci spodziewają, że w roku 2026 inflacja w tym regionie wyniesie 7,6%.

W Azji Środkowej i Południowej spodziewane są bardzo wysokie stopy inflacji,  na poziomie około 20% w 2022 roku.

Oczekuje się, że w obu regionach w nadchodzących latach nastąpi niewielki spadek inflacji. Inaczej sytuacja wygląda w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej: tam oczekiwania inflacyjne są na znacznie niższym poziomie nieco ponad 5 procent na 2022, ale w nadchodzących latach w tym regionie inflacja nie spadnie, ale nieco wzrośnie.

Badanie Ekspertów Ekonomicznych (EES) to kwartalne badanie przeprowadzane przez Instytut ifo i Szwajcarski Instytut Polityki Gospodarczej. W badaniu dotyczącym inflacji przeprowadzonym od 25 maja 2022 do 18 czerwca 2022 wzięło udział 663 ekspertów ekonomicznych ze 113 krajów.

Źródło: aleBank.pl