Wydarzenia: O wyzwaniach stojących przed polską wsią

Wydarzenia: O wyzwaniach stojących przed polską wsią
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czy brexit wpłynie na sytuację polskich rolników i jaki kształt będzie miała wspólna polityka rolna po roku 2020 - to główne tematy poruszone podczas Międzynarodowej Konferencji Rolniczej w Jasionce k. Rzeszowa. W dyskusji poświęconej bieżącym problemom stojącym przed polskim i europejskim rolnictwem, obok Phila Hogana, komisarza UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, wzięli udział ministrowie i wiceministrowie resortów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji z gościnnym udziałem Litwy.

Czy brexit wpłynie na sytuację polskich rolników i jaki kształt będzie miała wspólna polityka rolna po roku 2020 – to główne tematy poruszone podczas Międzynarodowej Konferencji Rolniczej w Jasionce k. Rzeszowa. W dyskusji poświęconej bieżącym problemom stojącym przed polskim i europejskim rolnictwem, obok Phila Hogana, Komisarza UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, wzięli udział ministrowie i wiceministrowie resortów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Węgier i Słowacji z gościnnym udziałem Litwy.

Międzynarodowa Konferencja Rolnicza w Jasionce k. Rzeszowa to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych tematyce rozwoju obszarów wiejskich, organizowane przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W ramach konferencji odbywają się panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki, nauki oraz organizacji rolniczych i branżowych.

Tegoroczna edycja była okazją do dyskusji o problemach, z którym w najbliższym czasie będzie musiało się zmierzyć polskie i europejskie rolnictwo. Są one związane ze zmieniającą się sytuacją polityczną w Europie i na świecie. Wydarzenia takie, jak brexit zmuszają do zastanowienia się nad przyszłością Unii Europejskiej, a co za tym idzie również wspólnej polityki rolnej. Konferencja w Jasionce była okazja do poruszenia kwestii obecnego kształtu WPR oraz proponowanych w niej zmian na forum międzynarodowym. To także okazja do zwrócenia uwagi organizacji i instytucji rolniczych na problemy, z jakimi musi zmierzyć się polska wieś – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Od lewej: Rolandas Taraskievicius – wiceminister rolnictwa Litwy, Istvan Nagy – wiceminister rolnictwa Węgier, Gabriela Matečná – minister rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Słowacji, Krzysztof Jurgiel – minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski, Phil Hogan – komisarz UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, Pavel Sekáč – wiceminister rolnictwa Republiki Czeskiej i Beata Jakoniuk-Wojcieszak, prowadząca konferencję.

Przed jakimi problemami stoi europejskie rolnictwo?

O kształcie wspólnej polityki rolnej i konsekwencjach bieżących wydarzeń politycznych, jakie mogą odczuć rolnicy, nie tylko w Polsce, rozmawiano podczas pierwszego panelu dyskusyjnego „Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej jako element rozwoju i wsparcia obszarów wiejskich. Perspektywa państw Grupy Wyszehradzkiej”, w którym wzięli udział Phil Hogan – komisarz ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI