Krajowy Ranking „Wyróżniające się Banki Spółdzielcze”: Zasady oceny punktowej tegorocznego rankingu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym roku zmienione zostały zasady Krajowego Rankingu "Wyróżniające się banki spółdzielcze". Do tej pory, tworząc go, wykorzystywaliśmy dane nadesłane nam przez te instytucje w przygotowanych przez analityków redakcji ankietach. Teraz, by nie zostać posądzonymi o sprzyjanie komukolwiek, a także by nie narazić się na zarzut, że nie zweryfikowaliśmy przesłanych nam danych, postanowiliśmy oprzeć się na ocenach dokonanych przez systemy ochrony obu zrzeszeń. Poniżej przedstawiamy zasady, jakimi się one kierują.

Michał Ołdakowski, Wiesław Żółtkowski

Michał Ołdakowski
Wiceprezes zarządu IPS SGB. Współtworzył Spółdzielczy System Ochrony SGB jako członek, a następnie kierownik projektu. Obecne stanowisko pełni od listopada 2015 r. Odpowiada za finanse systemu, ocenę sytuacji uczestników, mechanizmy prewencyjne i restrukturyzację oraz nadzoruje prace Departamentu Analiz i Wsparcia. W swojej pracy łączy wiedzę z zakresu bankowości i finansów ze znajomością technologii informatycznych. W bankowości pracuje od kilkunastu lat. Od początku jest związany z zarządzaniem ryzykiem i finansami. Pracę w Spółdzielczej Grupie Bankowej rozpoczął w 2010 r., a kierowany przez niego departament tworzył i rozwijał model oceny punktowej stosowany najpierw w SGBBanku S.A., a następnie w Spółdzielczym Systemie Ochrony SGB.
Wiesław Żółtkowski
Wiceprezes zarządu Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS, nadzorujący pion Analiz, Monitorowania Ryzyka i Wsparcia. Wcześniej pracował w Narodowym Banku Polskim i w zarządach banków komercyjnych. Od 2014 do 2016 r. był członkiem Rady Nadzorczej Warszawskiego Banku Spółdzielczego W 2015 r. został członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS, z której w 2016 r. oddelegowano go do jej zarządu. W maju 2017 r. po akceptacji KNF, powołano go na stanowisko wiceprezesa zarządu spółdzielni. Prowadził działalność doradczą i szkoleniową. Jest autorem książek „Zarządzanie ryzykiem bankowym w praktyce„, „Bank lokalny” i wielu innych publikacji.

Spółdzielczy System Ochrony SGB

Postawione przez organizatora Krajowego Rankingu „Wyróżniający się banki spółdzielcze” – redakcję miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy” – zadanie wyboru laureatów okazało się niezwykle trudne. Trudność ta polegała głównie na tym, że większość banków spółdzielczych uczestników Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB charakteryzuje się bardzo dobrą sytuacją ekonomiczną, rozsądnym, zrównoważonym rozwojem – stąd wybór tylko dwóch instytucji w każdej kategorii ustanowionej ze względu na sumę bilansową nie był zadaniem prostym. Zostaliśmy poproszeni o to, aby oprzeć kryteria oceny banków na wykorzystywanych w IPS-ach modelach oceny punktowej.

Model oceny punktowej funkcjonujący obecnie, zgodnie z umową, w Spółdzielczym Systemie Ochrony SGB został opracowany w roku 2015, w trakcie przygotowań do utworzenia IPS-SGB, na ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI